Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Daesh

Niemcy: Dwa lata więzienia dla Syryjczyka, który chciał oszukać IS

Fotolia
Sšd w Saarbruecken w Kraju Saary skazał na dwa lata więzienia Syryjczyka, który udajšc terrorystę, chciał oszukać na 180 tys. euro Państwo Islamskie (IS). Sędziowie uznali 39-letniego mężczyznę za winnego oszustwa - informuje w sobotę "Bild".

Pochodzšcy z Damaszku fryzjer Hasan A. przyjechał do Niemiec w grudniu 2014 roku. Pół roku póŸniej władze niemieckie przyznały mu status uchodŸcy. Chcšc poprawić swojš sytuację materialnš, uciekinier z Syrii nawišzał za pomocš internetu kontakt z dżihadystami z IS.

Hasan A. zapowiadał, że jest w stanie dokonać zamachów w oœmiu niemieckich miastach, w których zginie 1000 "niewiernych". Za przeprowadzenie ataków przy użyciu samochodów wypełnionych materiałem wybuchowym zażšdał od IS 180 tys. euro - pisze "Bild".

Jednš z osób, z którymi na czacie kontaktował się Syryjczyk, był współpracownik niemieckiej policji. Hasan A. został aresztowany w grudniu 2016 roku pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego.

Uzasadniajšc wyrok, sędzia Bernd Weber powiedział: "Oskarżony nie był w stanie i nie miał zamiaru dokonać zamachów. Nie jest terrorystš, lecz oszustem. Chciał zatrzymać większoœć pieniędzy dla siebie".

Po odbyciu wyroku uchodŸcy udajšcemu terrorystę grozi deportacja do kraju pochodzenia.

Redakcja "Bilda" wyraziła zdziwienie, że osoba, która chciała zaszkodzić terrorystom, otrzymała wyrok skazujšcy. "Zaskakujšcym" nazwała orzeczenie także agencja dpa. Sędzia Weber tłumaczył, że zdaniem niemieckiego wymiaru sprawiedliwoœci prawo do ochrony przed oszustwem dotyczy wszystkich.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL