Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Daesh

Francois Hollande: Francja wyśle artylerię na Bliski Wschód

AFP
Francja zwiększy wojskowš pomoc dla Iraku i wyœle broń ciężkš do walki z dżihadystycznš organizacjš Daesh - poinformował prezydent Francji Francois Hollande. Artyleria zostanie wysłana najpewniej w przyszłym miesišcu.

Decyzja została podjęta w pištek rano na czwartym od zamachu w Nicei z 14 lipca posiedzeniu francuskiej rady obrony.

"Kilka baterii artyleryjskich zostanie oddanych do dyspozycji" armii irackiej wraz z instruktorami - sprecyzował Hollande, zastrzegajšc jednak, że w Iraku nie zostanš rozmieszczone żadne wojska.

Potwierdził również, że "pod koniec wrzeœnia" do regionu tego zostanie wysłany lotniskowiec Charles de Gaulle. "Pozwoli to nam zintensyfikować ataki na grupy terrorystyczne w Syrii i Iraku przy użyciu naszych (samolotów wielozadaniowych) Rafale" - tłumaczył. Lotniskowiec z napędem atomowym Charles de Gaulle, okręt flagowy francuskiej marynarki wojennej, był już dwukrotnie w 2015 roku zaangażowany w działania zbrojne przeciwko Państwu Islamskiemu.

Prezydent Francji podkreœlił, że decyzja o wysłaniu artylerii do Iraku "nie zmienia charakteru naszej interwencji". "Wspieramy naszych sojuszników w Iraku i Syrii, ale nie wysyłamy naszych sił do walki na lšdzie" - zaznaczył. "Mamy służyć radš, szkolić, ale to nie nasi żołnierze walczš na ziemi w Syrii i Iraku" - dodał.

Na poczštku czerwca Ÿródła z otoczenia ministra obrony Francji Jean-Yves Le Driana podały, że w Syrii obecni sš żołnierze francuskich sił specjalnych, którzy doradzajš arabsko-kurdyjskim oddziałom walczšcym z dżihadystami z Daesh. Do tej pory w kontekœcie walki z Daesh Francja przyznawała jedynie, że jej żołnierze - w liczbie około 150 - sš obecni w irackim Kurdystanie.

Władze w Paryżu zapowiadały, że zwiększš wysiłki na rzecz zwalczania Daesh po ataku w Nicei, do którego przyznało się Daesh. Œmierć w zamachu poniosły 84 osoby, a ponad 350 zostało rannych.

Szef francuskiego państwa oœwiadczył w pištek również, że ma zaufanie do ministra spraw wewnętrznych Bernarda Cazeneuve'a, który oskarżany jest w kraju o niewystarczajšce zabezpieczenie obchodów Dnia Bastylii, œwięta narodowego Francji. Skrajnie prawicowa partia Front Narodowy i Francuska Partia Komunistyczna zażšdały dymisji szefa MSW.

Po raz kolejny Hollande zapewnił w pištek o zachowaniu przejrzystoœci w wyjaœnianiu okolicznoœci zamachu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL