Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Daesh

Rosja: 2 zabitych, 18 rannych w zamachu samobójczym w Dagestanie

123RF
Co najmniej dwie osoby zginęły, a 18 zostało rannych w poniedziałek w pobliżu Derbentu w Dagestanie, na południu Rosji, w zamachu bombowym, dokonanym przez terrorystę samobójcę. Według policji zamachowiec był zwišzany z ekstremistycznym Państwem Islamskim.

Do zamachu doszło na posterunku policji drogowej koło Derbentu, liczšcego 120 tys. mieszkańców portu nad Morzem Kaspijskim. Wybuch nastšpił, gdy policjanci zatrzymali jeden z samochodów do kontroli dokumentów. Obaj zabici to policjanci.

Policyjni eksperci ocenili siłę eksplozji jako ekwiwalent 30 kg trotylu. Ładunek był podłożony w samochodzie Łada-Priora. Policja zidentyfikowała terrorystę. Podała, że był on mieszkańcem Dagestanu, wyznajšcym ideologię Państwa Islamskiego (IS).

Zamieszkany przez 2,5 mln ludzi Dagestan jest jednš z najbiedniejszych, najbardziej zróżnicowanych etnicznie i niespokojnych republik Federacji Rosyjskiej. Akty przemocy sš tam bardzo częste. Zazwyczaj ich ofiarami padajš policjanci i żołnierze. O ataki te zwykle obwinia się miejscowe gangi i islamskich rebeliantów.

Dagestan to jedna z muzułmańskich republik Północnego Kaukazu - obok Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji - które operujšcy na ich terytorium radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, chcš oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

W czerwcu 2014 roku na pogršżonym od 20 lat w konflikcie Kaukazie samozwańczy kalifat Iraku i Syrii ogłosił otwarcie filii - wilajetu. W następstwie tego wielu kaukaskich mudżahedinów złożyło hołd Abu Bakrowi al-Bagdadiemu, czyli kalifowi Ibrahimowi. Wielu spoœród nich przeprawiło się do Syrii, by zacišgnšć się do armii Państwa Islamskiego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL