Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Daesh

Reuter: Daesh użyło gazu musztardowego w Iraku

AFP
Dżihadyœci z Państwa Islamskiego (IS) zaatakowali w 2015 roku bojowników kurdyjskich w Iraku gazem musztardowym, co jest pierwszym znanym przypadkiem użycia broni chemicznej w Iraku od upadku Saddama Husajna - poinformował w poniedziałek dyplomata.

ródło w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziło, że testy laboratoryjne dały pozytywny wynik, jeœli chodzi o iperyt siarkowy, po przypadku zachorowania ponad 30 kurdyjskich bojowników na polu walki w sierpniu ubiegłego roku.

Organizacja nie poinformowała, kto użył gazu musztardowego. Ale cytowany przez agencję Reutera dyplomata oœwiadczył, że próbki pobrano podczas walk z bojownikami Państwa Islamskiego, na południowy zachód od Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu. Dyplomata wypowiedział się pod warunkiem anonimowoœci, ponieważ ustaleń jeszcze nie opublikowano.

OPCW już w paŸdzierniku informowała, że gaz musztardowy został użyty w ubiegłym roku w sšsiadujšcej z Irakiem Syrii. W obu tych krajach Państwo Islamskie ogłosiło swój kalifat.

Eksperci sšdzš, że gaz musztardowy albo pochodził z niezadeklarowanych zasobów syryjskich, albo bojownicy zdobyli know-how, dzięki któremu możliwe było zaplanowanie i przeprowadzenie ataku chemicznego z zastosowaniem pocisków rakietowych lub moŸdzierzowych.

Iracki arsenał chemiczny został w znacznej mierze zniszczony za czasów Saddama Husajna, choć amerykańscy żołnierze natknęli się na amunicję chemicznš z tamtych czasów w trakcie trwajšcej w latach 2003-2011 okupacji.

Natomiast Syria zgodziła się w sierpniu 2013 roku ujawnić i zlikwidować swój arsenał broni chemicznej w ramach porozumienia, nad którego wykonaniem czuwała OPCW.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL