Pieniądze jednak dają szczęście. Naukowcy policzyli

Zarobki w wysokości 200-250 tys zł rocznie są w stanie zapewnić człowiekowi samopoczucie, które można potocznie nazwać szczęściem - ustalili naukowcy po zbadaniu ponad 1,5 mln osób.

Aktualizacja: 20.02.2018 07:38 Publikacja: 20.02.2018 06:36

Pieniądze jednak dają szczęście. Naukowcy policzyli

Foto: Stock Adobe

Naukowcy z dwóch amerykańskich uniwersytetów przebadali 1 mln 700 tys. osób od 15 roku życia ze 164 krajów. Odpowiadały na pytanie, jaka kwota miesięcznie zapewniłabym im optymalne samopoczucie emocjonalne.

Wnioski z tych badań opublikowano w piśmie "Nature Human Behaviour".

Po analizie wszystkich odpowiedzi okazało się, że byłaby to kwota 60-75 tys. dolarów amerykańskich, czyli 200-250 tys. zł rocznie.

Kwota ta powtarza się również w innych badaniach amerykańskich naukowców. Okazuje się, że są to pieniądze wystarczające na to, by oprócz normalnych codziennych wydatków mieć środki również na zajęcia sprawiające przyjemność - wyjścia z przyjaciółmi, ulubioną rozrywkę czy hobby.

Zbadano też, jaka kwota zapewniłaby człowiekowi poczucie tzw. idealnej ewaluacji życiowej - stanu, w którym jesteśmy w stanie snuć i zrealizować dalekosiężne plany i porównywać swoje osiągnięcia z osiągnięciami tych, którym - jak uważamy - najlepiej się powiodło.

Za kwotę, która taki stan zapewnia, na podstawie odpowiedzi naukowcy uznali 95 tys. dolarów rocznie.

Przy okazji ustalono też, że można zarabiać za dużo. To "za dużo" - to kwota powyżej wspomnianych 95 tys. dolarów na rok.

Tak wysokie dochody powodują, że człowiek szybko dostosowuje wydatki do zarobków, stawia sobie mało realistyczne cele i wpada w stan niezdrowej rywalizacji, porównując się z innymi i nabierając przekonania, że wciąż ma "za mało".

Podane wcześniej kwoty to średnia wyliczona dla wszystkich badanych. Wiadomo jednak, że warunki życia i potrzeby są różne w różnych krajach i na różnych kontynentach.

Ustalono więc, ze największe potrzeby mają mieszkańcy Ameryki Północnej Europy Zachodniej i Australii, mniejsze - Ameryki Południowej, Wschodniej Europy i Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego też kwota, która daje poczucie potocznie nazywane "szczęściem" mieści się - w zależności od miejsca, w którym badany żyje - od 35 tys. do 125 tys. dolarów rocznie. 

W badaniach potwierdziła się zależność wysokości oczekiwań od wykształcenia - większe potrzeby mają ludzie lepiej wykształceni, przy czym niewielkie znaczenie ma w tym przypadku płeć.

Okazuje się też, że można zbadać "jakość" szczęścia. Więcej szczęścia daje człowiekowi podróż do miejsc, w których nie był wcześniej, niż kosztowne dobra materialne. Im częściej uszczęśliwiamy innych - tym sami czujemy się szczęśliwsi.  Wyższą jakość szczęścia zapewniają też drobniejsze przyjemności i odpowiedzenie sobie na pytanie, czy naprawdę potrzebujemy tego, o czym - wydawało się - marzymy.

Naukowcy z dwóch amerykańskich uniwersytetów przebadali 1 mln 700 tys. osób od 15 roku życia ze 164 krajów. Odpowiadały na pytanie, jaka kwota miesięcznie zapewniłabym im optymalne samopoczucie emocjonalne.

Wnioski z tych badań opublikowano w piśmie "Nature Human Behaviour".

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków
Nauka
Deszcz podczas burzy może uratować życie. Mokra skóra zmniejsza skutki pioruna
Nauka
Odkryto nowy gatunek pterozaura. Latający dinozaur mógł żyć 168 milionów lat temu