Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Cywilizacja

Naukowcy: Psy sš mšdrzejsze od kotów

Fotorzepa, Piotr Guzik
Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem prof. Suzany Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt w USA wykazały, że psy sš mšdrzejsze od kotów.

Badajšc najbliższe człowiekowi czworonogi, grupa z naukowców z Brazylii, Danii, RPA i Stanów Zjednoczonych zastosowała metodę pozwalajšcš na przeliczenie i porównanie neuronów w oœrodkowym układzie nerwowym psów i kotów.

Neurony, komórki nerwowe, sš zdolne do przetwarzania i przekazywania informacji w formie sygnału elektrycznego i jako takie sš podstawowym elementem układu nerwowego. Najwięcej neuronów znajduje się w oœrodkowym układzie nerwowym ssaków, w skład którego wchodzi mózgowie oraz rdzeń kręgowy.

Do tej pory naukowcy zainteresowani porównaniem inteligencji różnych gatunków zwierzšt z reguły skupiali się na mierzeniu wielkoœci mózgu. Prof. Suzana Herculano-Houzel w roku 2005 opracowała "szybkš, prostš i taniš metodę obliczania" liczby neuronów w mózgu zwierzšt i układzie nerwowym.

Stosujšc metodę opracowanš przez prof. Herculano-Houzel naukowcy obliczyli, że kora mózgowa typowego kota zawiera ok. 250 mln neuronów, podczas gdy kora mózgowa ważšcego ok. 8 kg psa obejmuje ok. 429 mln komórek nerwowych - prawie dwa razy więcej. W ocenie prof. Herculano-Houzel "sugeruje to, że psy majš o wiele większe zdolnoœci poznawcze (kognitywne) niż koty".

Wyniki badań zostanš opublikowane w najnowszym numerze fachowego czasopisma "Frontiers in Neuroanatomy".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL