Co rządzi tłumem

aktualizacja: 13.09.2017, 13:40
Foto: Fotolia

Gdy tłum wychodzi z peronu kolejowego, z sali kinowej, z przejścia podziemnego, jego ruchem rządzą zasady.

Wskazali je informatycy z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.  Zbadali, jak poruszają się osoby, które przemieszczają się w jednym kierunku w niezbyt szerokim korytarzu. Takim ruchem rządzą cztery najważniejsze zasady: 1) Staraj się podążać za osobą bezpośrednio przed tobą 2) utrzymuj do niej mniej więcej stały dystans 3) nie zwracaj uwagi na ludzi po bokach 4) zachowuj taką odległość od innych osób, żeby nie trzeba było zbyt często zmieniać prędkości.  Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie "Physical Review" 

Wyniki tych badań umożliwia  przygotowanie lepszych symulacji zachowań tłumu. Taka wiedza potrzebna jest między innymi architektom w projektowaniu bezpieczniejszych budynków - zwłaszcza dróg ewakuacyjnych, i ich oznaczania. Przyda się także strażakom,   osobom w niebezpieczeństwie i studiom filmowym tworzącym wizualizacje ruchu dużych grup osób.

W badaniach analizowano pozycję poruszających się osób w stosunku do ich najbliższych sąsiadów. "Pokazano, jak wygląda kształt strefy zakazanej, przestrzeni, w której nie pozwalamy, aby znaleźli się inni maszerujący przechodnie.

Badanie ruchu osób w korytarzu to jedno z serii badań nad fizyką tłumów, jakie prowadzili badacze z AGH. Wcześniej w badaniach analizowali zachowanie pieszych podczas ewakuacji z zadymionego tunelu (eksperyment prowadzono w tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku oraz w tunelu w Lalikach w ciągu drogi S1). Pod lupę wzięto też ruch tłumów na kilku stadionach.

- W Polsce jednak ciągle za rzadko już na etapie projektowania budynków i infrastruktury uwzględnia się symulacje zachowań tłumu - wyjaśnia dr hab. Jarosław Wąs. 

PAP Nauka w polsce, k.k.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE