Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

Rosji kończš się rezerwy

Bloomberg
Rosja wyczerpie w r. 2017 Fundusz Rezerw na pokrycie deficytu budżetowego - wynika z propozycji, jakie rosyjski resort finansów przedstawił swemu rzšdowi - pisze we wtorek agencja Reuters powołujšc się na kopię propozycji, do której miała wglšd.

Z propozycji tej wynika, że do końca roku 2017 Fundusz Rezerw może się wyczerpać, a z Funduszu Dobrobytu Narodowego na pokrycie deficytu zostanie wydanych 783 mld rubli (12,2 mld dolarów), czyli jedna szósta jego zasobów, chociaż wstępnie fundusz ten miał pokryć narosłe deficyty w systemie emerytalnym.

Propozycje, które poznał Reuters, pokazujš, że ministerstwo planuje zwiększyć zadłużenie wewnętrzne do 1,29 biliona rubli z 300 mld rubli w tym roku.

Agencja Reuters pisze, że propozycje ministerstwa finansów nie zostały jeszcze zatwierdzone przez rzšd. Przypomina, że deficyt budżetowy zwiększył się za sprawš drastycznego obniżania się od roku 2014 cen ropy naftowej i sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w następstwie wydarzeń na Ukrainie, w tym po zaanektowaniu przez Moskwę Krymu.

Przy obecnym poziomie wydatków od pewnego czasu było jasne, że Fundusz Rezerw, który na poczštku roku 2014 wynosił 87 mld dolarów, wyczerpie się ok. roku 2017 - pisze Reuters i zauważa, że fakt, iż to założenie włšczono do propozycji resortu finansów pokazuje, że urzędnicy nie byli w stanie znaleŸć oszczędnoœci czy Ÿródeł dodatkowych dochodów, by powstrzymać bieg zdarzeń.

Rosyjski resort finansów od pewnego czasu czyni naciski na ograniczenie wydatków w celu zredukowania deficytu, lecz wdrożenie tych ograniczeń może być politycznie szkodliwe, gdyż w Rosji we wrzeœniu odbędš się wybory parlamentarne - pisze Reuters.

Zauważa, że Rosja poza Funduszem Rezerw i Funduszem Dobrobytu Narodowego ma także znaczne rezerwy walutowo-kruszcowe, których może użyć do obrony swej waluty, jeœli okaże się to niezbędne.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL