Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podatek dochodowy. Profesjonalny najem mieszkań z nowš daninš

Fotolia
Minimalny podatek dochodowy obejmie obok komercyjnych nieruchomoœci mieszkaniowe – to efekt negocjacji resortu finansów z Brukselš. W przeciwnym razie Komisja Europejska w ogóle zakazałaby jego stosowania.

Jeszcze w tym roku znowelizowane majš zostać przepisy o minimalnym podatku dochodowym od nieruchomoœci komercyjnych – poinformowało w pištek Ministerstwo Finansów. Wedle nowych zasad danina ma objšć nie tylko galerie handlowe czy biurowce, ale także mieszkania przeznaczone na wynajem (bez tych z programów rzšdowych i samorzšdowych).

Jeden lokal to nie problem

Brzmi to rewolucyjnie, bo coraz więcej Polaków inwestuje w mieszkania na wynajem. Jednak Ministerstwo Finansów uspokaja, że tylko nieliczne osoby prywatne zastanš objęte nowš daninš. Po pierwsze, minimalny podatek nie obejmie prywatnego wynajmu mieszkań opodatkowanego 8,5-proc. oraz 12,5-proc. ryczałtem.

Po drugie, podatkiem minimalnym objęte sš nieruchomoœci o łšcznej wartoœci poczštkowej przekraczajšcej 10 mln zł. – Jeœli więc ktoœ ma jedno czy nawet kilka mieszkań, ale niższej wartoœci niż 10 mln zł, żadne nowe obowišzki go nie dotknš, taka osoba na pewno nie ucierpi – przekonuje Maciej Żukowski, dyrekt...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL