Ochrona podatników w zawieszeniu

aktualizacja: 20.03.2017, 06:03
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Reorganizacja aparatu skarbowego wstrzymała prace nad instrumentem chroniącym firmy przed nadmiernym fiskalizmem.

REDAKCJA POLECA
21.03.2017
Czy obywatel może zaufać skarbówce
20.03.2017
Budżet z 0,9 mld zł nadwyżki
20.03.2017
KAS - czego korzystają kontrolujący
20.03.2017
Bonus za „kopiuj wklej” - Jolanta Ojczyk o kłopotach z KAS
20.03.2017
Urzędnicy KAS mają dostawać premie za decyzje na niekorzyść podatników
Kariera.pl
Kiedy mam prawo do pierwszego urlopu?
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Im fiskus bardziej dokręca śruby w związku z uszczelnianiem systemu podatkowego, tym pilniejsze staje się rozwiązanie narastającego wśród firm problemu. Chodzi o sytuację tych przedsiębiorstw, które nieświadomie padają ofiarą przestępstw VAT, a którym kontrolerzy skarbowi zarzucają niedochowanie należytej staranności i żądają zapłaty dużych kwot podatku.

Foto: Rzeczpospolita

Jeszcze dwa tygodnie temu na pytanie, jak można pomóc tym podatnikom, Ministerstwo Finansów odpowiadało, że „na bieżąco analizuje problem karuzel VAT i ochrony podatników nieświadomie wplątanych w ten proceder". Teraz jednak, jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", prace nad wypracowaniem instrumentów ochrony podatników zostały wstrzymane. Okazuje się, że wprowadzenie w życie reformy aparatu skarbowego, czyli budowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), pochłania całą energię resortu.

– Szkoda, bo naszym zdaniem wypracowanie efektywnych instrumentów ochrony firm przed aparatem podatkowym jest wręcz niezbędne –komentuje Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP. – I to jak najszybciej. Największym problemem w tym zakresie wydaje się mentalność urzędników, którzy zwykle każdą przesłankę rozstrzygają na niekorzyść podatnika. KAS po reformie ma ścigać przestępców podatkowych i być przyjazny dla uczciwych, legalnie działających przedsiębiorstw. Tyle że osiągnięcie tego drugiego celu wymagałoby rewolucji. Takich działań ze strony resortu finansów jednak nie widzę, tym bardziej więc przydałyby się precyzyjne instrumenty zabezpieczające firmy przed zarzutami o brak należytej staranności – dodaje.

Co ciekawe, ZIPSEE Cyfrowa Polska, stowarzyszenie producentów i dystrybutorów elektroniki, branży najbardziej dotkniętej karuzelami VAT, ma pomysł, jak uregulować kwestię dobrej wiary podatnika. – Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE prawo do odliczenia VAT naliczonego nie przysługuje jedynie temu podatnikowi, który wiedział lub powinien był wiedzieć, że bierze udział w oszustwie – mówi „Rz" Michał Kanownik, prezes ZIPSEE. – Niestety, w Polsce sprawa nie jest uregulowana, brakuje definicji, czym jest „dobra wiara". Dlatego często działania przedsiębiorcy, mimo jego starań i próby udowodnienia, że o przestępstwie nie wiedział, są kwestionowane przez administrację skarbową – dodaje.

Prezes podkreśla, że przedsiębiorcy są obarczani winą za udział w karuzeli VAT prawie za każdym razem, gdy fiskus wykryje uchybienia na którymkolwiek, nawet odległym, etapie łańcucha obrotu gospodarczego. – Fiskus i organy ścigania mają wystarczający aparat, by weryfikować wszystkie podmioty, firma już jednak nie – podkreśla Kanownik. ZIPSEE zwróciło się ze swoją inicjatywą do Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów, ale na razie konkretnej odpowiedzi brak.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE