Ikea jest kolejną firmą podejrzewaną o stosowanie księgowych sztuczek

aktualizacja: 16.02.2016, 00:01
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Ikea jest kolejną firmą podejrzewaną o stosowanie księgowych sztuczek, by płacić niższe podatki. Podobne sprawy miał już Fiat, Amazon i Starbucks.

Sprawą Ikei zajęła się frakcja Zielonych z Parlamentu Europejskiego. Z opublikowanego przez nią raportu wynika, że w ciągu ostatnich sześciu lat szwedzka grupa nie zapłaciła w Europie ok. 1 mld euro należnych podatków.

Zysk do Holandii

Jak czytamy w raporcie, spółki z grupy pomniejszały zyski, wnosząc różnego typu opłaty na rzecz holenderskiej spółki Ikea – średnio było to 3 proc. przychodu. Od 1991 r. z tego tytułu spółka otrzymała 14,3 mld euro, ale podatku nie zapłaciła od 84 proc. tej kwoty. Środki następnie trafiały bowiem do kolejnych podmiotów m.in. w Luksemburgu. Z raportu wynika, że Ikea w tym kraju płaciła jednak tylko 0,06 proc. podatku. – Raport otrzymaliśmy i zostanie gruntownie przebadany – wyjaśnia Vanessa Mock, jedna z rzeczników Komisji Europejskiej.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Zamów subskrypcję i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE