Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budowa i remont

Rynek pierwotny: nowe projekty mieszkaniowe

Angel River we Wrocławiu
ROL
Klienci sš gotowi zapłacić więcej za rozwišzania wysokiej jakoœci.

Natalia Sawicka | dyrektor sprzedaży Angel River we Wrocławiu

Decydujšce znaczenie na rynku nieruchomoœci ma lokalizacja. Klienci sš gotowi zapłacić więcej za rozwišzania wysokiej jakoœci. Nasi klienci kupujš styl życia oparty na oszczędnoœci czasu. Wybierajšc inwestycje w centrum miasta, ale tuż nad rzekš, mogš korzystać z wielu atrakcji.

Przy dużych projektach bardzo ważne jest kompleksowe podejœcie do założeń urbanistycznych. Inwestycja Angel River we Wrocławiu maksymalnie otwiera się na rzekę, wykorzystujšc jej atuty. W stronę nabrzeża jest skierowany zielony dziedziniec. Dwa skrzydła budynku obniżajš się kaskadowo w tym kierunku.

Obok lokalizacji i koncepcji zabudowy ważne jest również dopasowanie oferty mieszkań do oczekiwań rynkowych i do możliwoœci finansowych nabywców. Do Wrocławia dotarł ten sam trend, który obserwujemy w metropoliach zachodnich. W Wiedniu, Berlinie i Paryżu apartamenty w nowoczesnych budynkach nad Dunajem, Szprewš czy Sekwanš sš bardzo poszukiwane.

Grzegorz Zagrabski | wiceprezes Wawel Service

Proces inwestycji na dużych terenach jest złożony. Także ze względów finansowych deweloperzy chętniej kupujš pod osiedla niewielkie działki. Wydaje się to być w zgodzie z oczekiwaniami klientów. Realizacja inwestycji o małej skali jest proporcjonalnie droższa, jednak łatwiej znaleŸć klienta na mieszkanie w kameralnej inwestycji. Widzimy to na przykładzie naszych zrealizowanych w stolicy projektów.

Przy Solipskiej sš 32 mieszkania. W południowopraskiej inwestycji Owsiana 9 będzie 61 lokali. Adresy te sš dla klientów atrakcyjne, tak jak atrakcyjna jest kameralnoœć inwestycji. W naszym portfolio sš też większe osiedla. Zawsze staramy się jednak dbać o estetykę otoczenia i częœci wspólnych. Planujemy tereny zielone, place zabaw, alejki, ławki i ogródki przynależne do parterowych mieszkań.

Naszš ideš nie jest budowa jedynie bloków. Chcemy tworzyć pełnowartoœciowš przestrzeń do mieszkania. W warszawskiej inwestycji Wizja Mokotów 154 mieszkania rozmieœciliœmy w pięciu klatkach. To zapewnia poczucie pewnej kameralnoœci.

Michał Trejgis | zastępca kierownika działu sprzedaży w firmie Budotex

Na rynku deweloperskim, zwłaszcza w dużych miastach, liczy się przede wszystkim dywersyfikacja portfela mieszkań i inwestycji. To, czy osiedle będzie kameralne czy nieco większe, często zależy od rachunku ekonomicznego, który deweloper robi jeszcze przed zakupem działki.

Najszybciej wyprzedajš się ok. 100-metrowe mieszkania z osobnš kuchniš i czterema pokojami na jednej kondygnacji. Na te lokale klienci czekajš nawet po kilka lat, niespecjalnie zwracajšc uwagę na wielkoœć osiedla. Takich mieszkań jest mało, bo sš sprzedawane po niższych cenach za mkw. niż np. lokale 50-metrowe.

Oznacza to niższy dochód dewelopera. Bardziej zamożny klient wybiera często inwestycje nieco bardziej kameralne, gdzie ceny sš wyższe. W szeœciomieszkaniowym budynku można jednak liczyć na windę i komórkę lokatorskš. Osoby chcšce skorzystać z kredytu z dofinansowaniem mniejszš wagę przywišzujš do tego, czy osiedle będzie duże czy małe. Biorš pod uwagę przede wszystkim lokalizację i rozkład pomieszczeń.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL