Tereny inwestycyjne za unijne pieniądze

Jak przekonać inwestorów, by chcieli lokować swoje przedsięwzięcia na terenie danej gminy?

Aktualizacja: 21.05.2016 12:13 Publikacja: 21.05.2016 11:59

Tereny inwestycyjne za unijne pieniądze

Foto: Fotorzepa/ Jakub Dobrzyński

Niektóre samorządy mają na to doskonałą receptę - kompleksowo przygotowują grunty pod inwestycje. Staje się to o tyle łatwiejsze, że do wzięcia są miliony złotych unijnych dotacji na ten cel.

Drogi i wodociągi

Problemy z pozyskaniem atrakcyjnych inwestorów mają zwłaszcza mniejsze miasta, położone daleko od wielkich aglomeracji i nie najlepiej z nimi skomunikowane. Mimo wysiłków wójtów i burmistrzów, którzy starają się promować swoje miejscowości, zainteresowanie ze strony biznesu jest znikome. Duże firmy lokują swoje siedziby w dużych miastach lub w miejscowościach położonych w ich bliskim sąsiedztwie.

Jako przykład wskazać można Mszczonów lub Grodzisk Mazowiecki, które zawdzięczają rozwój inwestycji na swoim terenie nie tylko aktywności lokalnych włodarzy, ale także umiejscowieniu w pobliżu Warszawy. Nowa perspektywa budżetowa funduszy UE na lata 2014-2020 stwarza dla samorządów bardzo duże możliwości pozyskiwania pieniędzy na uzbrojenie gruntów pod inwestycje. Za unijne środki można wybudować wodociągi, kanalizację, system dróg lokalnych łączących strategiczne tereny z głównymi arteriami, a nawet przeprowadzić działania promocyjne, które pozwolą dotrzeć z ofertą do potencjalnych inwestorów.

Dotacji na takie cele należy szukać przede wszystkim w programach regionalnych dla poszczególnych województw. Niemal każdego miesiąca ogłaszane są kolejne konkursy. Dziś szanse na pozyskanie takich dotacji mają samorządy z województwa mazowieckiego; wnioski składać można do 18 lipca.

Projekty powinny przewidywać przygotowanie pod inwestycje terenów powojskowych, poprzemysłowych, pokolejowych i popegeerowskich. Wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Podobny konkurs został niedawno rozstrzygnięty w województwie łódzkim.

Jak informuje Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, do dofinansowania wybranych zostało pięć wniosków. - Całkowita wartość wybranych projektów wynosi 30,8 mln zł, natomiast wysokość dofinansowania – 18 mln 950 tys. zł – mówi. Dotacje dostały samorządy Skierniewic, Koluszek, Sławna, Daszyny i Uniejowa.

Zakres inwestycji, jakie zrealizują gminy, jest szeroki - począwszy od sporządzenia dokumentacji, poprzez budowę wodociągów, kanalizacji, dróg dojazdowych do terenów inwestycyjnych, na działaniach promocyjnych skończywszy.

Dobry klimat inwestycyjny

Jedną z gmin, która otrzymała dofinansowanie w tym naborze jest Daszyna. – Potencjalni inwestorzy będą prowadzić działalność w branży rolno-spożywczej, w tym jeden z nich z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych – informuje Katarzyna Kominiarska z Urzędu Gminy w Daszynie. Podobny projekt realizuje płocki samorząd. Miasto pozyskało dotację w ramach perspektywy budżetowej funduszy UE na lata 2007-2013. Cel projektu, jakim jest pozyskanie inwestorów, ma być zrealizowany do 2019 r.

Tu pod inwestycje przeznaczono nadbrzeża Wisły w centralnej części miasta, obszar lotniska sportowego i jego najbliższego otoczenia oraz teren jaru Brzeźnicy, rzeki przecinającej miasto między osiedlami mieszkaniowymi a PKN Orlen i Płockim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym. – Aby osiągnąć cel – czyli ułatwienie dostępu do terenów inwestycyjnych – miasto postawiło przed sobą dwa zadania – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Po pierwsze zwiększyliśmy atrakcyjność terenów przez wykonanie opracowań studyjnych, koncepcji, dokumentacji dla potrzeb przygotowania nowych inwestycji. Po drugie opracowaliśmy informację o klimacie inwestycyjnym w Płocku i z determinacją postanowiliśmy doprowadzić do faktycznego zwiększenia liczby przedsiębiorstw na tych terenach.

Jak informuje prezydent, urząd opracował też m.in. analizy formalnoprawne nieruchomości, dzięki czemu zdiagnozował stan własności obszarów inwestycyjnych. – Na koniec zrealizowaliśmy trzy kampanie promocyjne, reklamujące te tereny – dodaje Andrzej Nowakowski.

Na razie udało się pozyskać dwa przedsięwzięcia – pierwsze to rozbudowa fabryki należącego do koncernu Fiata CNH Industrial Polska (producenta maszyn rolniczych), a druga to powstanie restauracji na płockim molo. Pozyskanie dotacji na przygotowanie terenów pod inwestycje nie jest jednak łatwym zadaniem. - Inwestycja zgłaszana do dofinansowania musi być dobrze zaplanowana. Zasady te określa każdorazowo dokumentacja konkursowa – szczególnie regulamin konkursu i kryteria wyboru projektów – zwraca uwagę Urszula Pieńkowska, ekspertka z zakresu funduszy UE, wiceprezes zarządu w firmie doradczej Maculewicz Consulting.

Jak podkreśla, złożenie przez samorząd projektu dotyczącego przygotowania terenów inwestycyjnych musi wprost wynikać z potrzeb inwestorów planujących ulokować swoją firmę na danym terenie. - Dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji wcześniejsze rozeznanie i zebranie listów intencyjnych od zainteresowanych inwestorów.

Potwierdza to faktyczną potrzebę realizacji projektu w oparciu o udokumentowane zapotrzebowanie firm poszukujących lokalizacji do prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla Urszula Pieńkowska. Jak dodaje, dobieranie inwestorów też nie powinno być przypadkowe. - Dokonywana ocena projektów uwzględnia często pewne preferencje dla określonych grup czy rodzajów działalności. I tak dodatkowe punkty można uzyskać za współpracę z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność eksportową, ponoszącymi nakłady na działalność badawczo-rozwojową czy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w ramach obszarów inteligentnej specjalizacji danego regionu – mówi. - Szczególnie ten ostatni warunek bywa często punktowany - ocenie podlega, czy firmy zainteresowane lokowaniem się na uzbrajanych terenach inwestycyjnych wpisują się w regionalne inteligentne specjalizacje wymienione w strategii danego województwa – zaznacza.

Niektóre samorządy mają na to doskonałą receptę - kompleksowo przygotowują grunty pod inwestycje. Staje się to o tyle łatwiejsze, że do wzięcia są miliony złotych unijnych dotacji na ten cel.

Drogi i wodociągi

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu