Mieszkanie+ w Toruniu

W Toruniu powstaną 324 mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. To pierwsza tak duża inwestycja w ramach Mieszkania+.

Aktualizacja: 13.03.2017 11:44 Publikacja: 13.03.2017 11:21

Mieszkanie+ w Toruniu

Foto: ROL

To efekt warunkowej umowy inwestycyjnej podpisanej 11 marca przez miasto i BGK Nieruchomości SA. Deficyt mieszkaniowy w Toruniu szacowany jest na około 2 tysiące lokali.

Prezydent się cieszy

Mieszkania powstaną w rejonie ulic Okólnej i Inowrocławskiej w toruńskiej dzielnicy Podgórz. Ich budowę sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości SA. Szczegółowe badanie gruntów, zgłoszonych do programu, trwało od października 2016 r., kiedy to miasto Toruń, będące obecnie właścicielem nieruchomości, podpisało z BGK Nieruchomości SA wstępny list intencyjny.

Te 324 mieszkania to pierwsza tak znacząca inwestycja w ramach programu Mieszkanie+.

- Misją BGK Nieruchomości SA jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, także dla słabiej uposażonych rodzin. Nasi klienci to osoby o umiarkowanych dochodach, które z jednej strony nie kwalifikują się do uzyskania mieszkania komunalnego czy socjalnego, a z drugiej - nie mają szans na kredyt hipoteczny czy też zakup mieszkania na obecnym rynku - powiedział Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości SA.

Pawlak zapewnia, że w programie Mieszkanie+ BGK Nieruchomości zaoferuje bezpieczne warunki najmu (inaczej na wolnym rynku), "gwarantujące stabilizację w życiu rodzinnym i zawodowym".

- Ważna jest też opcja dojścia do własności. Trzeba podkreślić, że nasza oferta jest w pełni rynkowym i komercyjnie kalkulowanym produktem. Nasza współpraca z miastem Toruń pokazuje, że warto animować te obszary lokalnych gospodarek, które są ważne społecznie, a jednocześnie przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne - podkreślał ekspert BGK Nieruchomości.

Do dyspozycji mieszkańców bloków zostaną oddane 390 zewnętrzne miejsca parkingowe. - W pobliżu mieszkań znajdują się liczne placówki oświatowo-wychowawcze - w tym przedszkola, szkoły i dom kultury. Najemcy skorzystają również z łatwego dostępu do komunikacji miejskiej, a dojazd do centrum miasta zajmie im zaledwie około 20 minut - zapewnia inwestor.

- Bardzo dziękuję BGK Nieruchomości za tę inicjatywę. To ważne, by czuć obecność mocnego partnera finansowego obok siebie - skomentował Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Dwie budowy już trwają

Budowa pierwszych mieszkań w ramach programu Mieszkanie+ ruszyła w grudniu 2016 roku w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

- Inwestycje realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników - zapewnia zarząd BGK Nieruchomości. - Celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego, co pozwoli zniwelować obecny deficyt lokali, wynoszący - w porównaniu ze średnią w Unii Europejskiej - około trzy miliony lokali w całej Polsce.

To efekt warunkowej umowy inwestycyjnej podpisanej 11 marca przez miasto i BGK Nieruchomości SA. Deficyt mieszkaniowy w Toruniu szacowany jest na około 2 tysiące lokali.

Prezydent się cieszy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu