Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Brexit

Barnier: Rozmowy ws. Brexitu konstruktywne, ale bez wielkich postępów

AFP
Kolejna runda negocjacji między Brukselą i Londynem ws. Brexitu była konstruktywna, ale nie poczyniliśmy wielkich postępów - poinformował główny negocjator Brexitu z ramienia UE Michel Barnier.

Podkreślił, że ciągle pozostają do spełnienia pewne warunki, od których zależy przejście do kolejnego etapu negocjacji - rozmów na temat partnerstwa między UE a Wielką Brytanią po Brexicie. Jego zdaniem z tego powodu nie można wyjść z inicjatywą, żeby sprawą przyszłego partnerstwa zajęli się przywódcy podczas przyszłotygodniowego szczytu europejskiego w Brukseli.

Barnier zapowiedział, że Wielka Brytania zadeklarowała wprowadzenie "uproszczonego" systemu dla obywateli UE, żeby zagwarantować ich prawa po Brexicie.

W tym tygodniu odbyła się piąta runda negocjacji między UE a Wielką Brytanią na temat warunków wyjścia tego kraju z UE.

Davis: Stworzymy nowy system rejestracji obywateli UE w Wielkiej Brytanii

Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis zapowiedział w Brukseli, że Wielka Brytania stworzy całkowicie nowy, usprawniony system rejestracji dla obywateli UE pracujących w Wyspach.

Davis powiedział na konferencji w Brukseli podsumowującej piątą rundę negocjacji ws. Brexitu, że ciągle nie udało się porozumieć co do zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii wobec UE. Jego zdaniem o szczegółowych rozwiązaniach w tej kwestii będzie można rozmawiać później.

Davis wezwał też liderów UE, żeby poczynili kroki w kierunku uzgodnień dotyczących kwestii handlowych

Źródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL