Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Brexit

Sigmar Gabriel: przemówienie May "rozczarowujšce"

AFP
Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel uznał w sobotę, że przemówienie na temat Brexitu, które w pištek wygłosiła we Florencji brytyjska premier Theresa May, było "rozczarowujšce".

Szef niemieckiej dyplomacji powiedział dziennikarzom, że May nie zaoferowała żadnych konkretów dotyczšcych tego, jak Wielka Brytania chce ustrukturyzować swoje wyjœcie z Unii Europejskiej.

"Czas już, żeby rzšd W. Brytanii jasno okreœlił, na jakich warunkach chce opuœcić Unię" - oœwiadczył, ostrzegajšc, że "czas ucieka".

May zapowiedziała w pištek m.in, że W. Brytania liczy na wypracowanie okresu przejœciowego po wyjœciu z UE, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowišzywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami.

Gabriel podkreœlił, że o ewentualnych okresach przejœciowych będzie można mówić dopiero, kiedy wyjaœnione zostanš takie kwestie, jak "końcowy rachunek" (do zapłacenia przez W. Brytanię za wyjœcie z UE), prawa obywateli państw UE w W. Brytanii oraz nowa zewnętrzna granica UE między Irlandiš Północnš a Irlandiš. Roszczenia finansowe UE wobec W. Brytanii oszacował na 60-100 mld euro.

Szef niemieckiej dyplomacji wyraził nadzieję, że W. Brytania będzie mogła pozostać w jednolitym rynku UE. Zastrzegł jednak, że warunkiem jest tu uznanie przez Londyn jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwoœci Unii Europejskiej oraz swobodnego przepływu osób.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL