Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Brexit

Brytyjski minister ds. Brexitu spotkał się w Warszawie z Morawieckim, Szymańskim, Kaczyńskim

PAP
Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis złożył w pištek wizytę w Warszawie. Polityk spotkał się z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, wiceszefem MSZ Konradem Szymańskim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Do rozmów doszło na nieco ponad tydzień przed unijnym szczytem, na którym liderzy "27" przyjmš wytyczne do negocjacji warunków wyjœcia Wielkiej Brytanii z UE, ale - jak podkreœliły w rozmowie z PAP służby prasowe brytyjskiego ministerstwa ds. wyjœcia z UE - spotkanie dotyczyło bilateralnych relacji pomiędzy oboma krajami.

"Podzielamy przekonanie, że w miejsce członkostwa w UE Wielka Brytania powinna być bliskim partnerem Unii" - powiedział PAP Szymański po spotkaniu z Davisem. Jak dodał, wiedzie do tego jednak trudna droga - negocjacje dotyczšce praw i rozliczenia finansowego.

"Chcielibyœmy mieć rozwišzanie jak najszybciej. Kontrola stosowania porozumienia będzie kolejnym tematem negocjacji, bioršc pod uwagę brytyjski sprzeciw wobec potencjalnej roli Trybunału Sprawiedliwoœci UE" - podkreœlił wiceminister spraw zagranicznych, który odpowiada za przygotowanie polskiego mandatu negocjacyjnego.

Dzień wczeœniej, w czwartek, Warszawę odwiedził unijny negocjator z ramienia Komisji Europejskiej Michel Barnier. Barnier, który będzie kierować negocjacjami, spotkał się m.in. z premier Beatš Szydło.

Procedurę wyjœcia Wielkiej Brytanii z UE rozpoczęła szefowa brytyjskiego rzšdu Theresa May wysyłajšc 29 marca szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi list informujšcy o zamiarze opuszczenia Wspólnoty.

Na szczycie 29 kwietnia 27 unijnych liderów przyjmie wytyczne do negocjacji, które majš być dla Barniera politycznymi wskazówkami dotyczšcymi tego, jak prowadzić rozmowy z Londynem.

Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL