Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Brexit

Wielka Brytania: Były szef konserwatystów grozi wojnš z Hiszpaniš o Gibraltar

AFP
Były szef Partii Konserwatywnej Michael Howard zasugerował, że brytyjska premier Theresa May mogłaby pójœć na wojnę z Hiszpaniš, aby bronić Gibraltaru, jeœli Madryt zechce wykorzystać negocjacje dot. Brexitu do uzyskania kontroli nad tym terytorium.

Zgodnie z zaprezentowanymi w pištek przez przewodniczšcego Rady Europejskiej Donalda Tuska wstępnymi wytycznymi do negocjacji w sprawie Brexitu, rzšd Hiszpanii będzie miał prawo zablokowania tego, by przyszłe porozumienie handlowe pomiędzy Wspólnotš a Wielkš Brytaniš obejmowało także Gibraltar, którego status i podległoœć Brytyjczykom jest kwestionowana przez rzšd w Madrycie.

W programie "Sophy Ridge on Sunday" w telewizji Sky News Howard przypomniał, że 35 lat temu ówczesna szefowa rzšdu Margaret Thatcher wysłała brytyjskie wojska w celu obrony Falklandów. "Jestem absolutnie pewny, że obecna premier okaże takš samš determinację, stojšc w obronie interesów mieszkańców Gibraltaru" - powiedział.

Z kolei w rozmowie z BBC równie zdecydowanego języka użył brytyjski minister obrony Michael Fallon, podkreœlajšc: "Gibraltar będzie przez nas chroniony przez cały czas, bo zwierzchnictwo nie może być zmieniona bez zgody jego mieszkańców".

W niedzielę Downing Street poinformowało, że premier May rozmawiała rano przez telefon z szefem rzšdu Gibraltaru Fabianem Picardo, zapowiadajšc, że Wielka Brytania "nigdy nie zawrze umowy, która przekazałaby mieszkańców Gibraltaru pod innš władzę bez ich wolnej, wyrażonej w sposób demokratyczny woli (...), ani nigdy nie wejdzie w proces negocjacji dotyczšcy zwierzchnictwa, z których Gibraltar nie byłby zadowolony".

Zamieszkałe przez 30 tys. osób brytyjskie terytorium zamorskie zdecydowanie zagłosowało w ubiegłorocznym referendum za pozostaniem W. Brytanii w Unii Europejskiej (96 proc. głosujšcych), ale w obliczu decyzji o opuszczeniu Wspólnoty będzie musiało się zmierzyć z rozpoczynajšcymi się na nowo dyskusjami na temat jego statusu.

Gibraltar został zajęty przez W. Brytanię w trakcie wojny o sukcesję hiszpańskš w 1704 roku i został formalnie przekazany pod zarzšd Londynu na mocy traktatu pokojowego z Utrechtu z 1713 roku, stajšc się oficjalnie brytyjskš koloniš w 1830 roku. Jego mieszkańcy dwukrotnie odrzucili w referendach z 1967 i 2002 roku możliwoœć przejœcia terytorium pod hiszpańskš jurysdykcję.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL