Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Brexit

Guy Verhofstadt będzie kierował negocjacjami w sprawie Brexitu

Guy Verhofstadt
Wikimedia Commons/ lic. Attribution-ShareAlike 3.0 Germany (CC BY-SA 3.0 DE)
Były premier Belgii i lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt poinformował w czwartek na Twitterze, że został mianowany negocjatorem PE ds. wyjœcia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. PE naciska na szybki wniosek Londynu ws. Brexitu.

"To zaszczyt zostać mianowanym głównym negocjatorem ds. Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego, który odegra centralnš rolę w porozumieniu wynikajšcym z art. 50 Traktatu UE i całym przyszłym porozumieniu między UE a Zjednoczonym Królestwem" - napisał Verhofstadt.

Będzie on drugim Belgiem na wysokim stanowisku w ekipie negocjujšcej z Londynem: jego rodak i były rzecznik prasowy Didier Seeuw został wyznaczony na negocjatora z ramienia Rady Europejskiej. Komisja Europejska mianowała swoim negocjatorem byłego szefa MSZ Francji i wieloletniego unijnego komisarza Michela Barniera.

Na razie nie jest jasne, która z unijnych instytucji - i osobistoœci je reprezentujšcych - będzie miała decydujšce słowo w negocjacjach z Brytyjczykami. Rozpocznš się one, gdy rzšd premier Theresy May zdecyduje się złożyć wniosek o wystšpienie z UE przewidziany w art. 50 Traktatu UE, co jednak nie nastšpi w tym roku - zapowiada Londyn.

Parlament Europejski - podobnie jak pozostałe unijne organy - wezwał Wielkš Brytanię do szybkiego skorzystania z art. 50, by zakończyć okres niepewnoœci wywołany referendum w sprawie Brexitu z czerwca. Eurodeputowani przypomnieli, że PE będzie musiał wyrazić zgodę na wystšpienie Wielkiej Brytanii z UE.

AFP przypomina, że Verhofstadt, który jest europejskim federalistš, bywał wymieniany jako kandydat do fotela przewodniczšcego Komisji Europejskiej. W 2004 roku nim nie został m.in. na skutek sprzeciwu Brytyjczyków, którzy mieli mu za złe krytykowanie wywołania wojny w Iraku w 2003 roku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL