Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Brexit

"The Independent": Obama odwiedzi Londyn, by przekonać do pozostania w UE

Prezydent USA Barack Obama
AFP
Prezydent Barack Obama przybędzie prawdopodobnie pod koniec kwietnia do Londynu, aby skłonić Brytyjczyków do pozostania w UE. Podejmie też próbę ożywienia relacji z premierem Davidem Cameronem – twierdzi w swym niedzielnym wydaniu "The Independent".

Biały Dom jest niezadowolony z poziomu zaangażowania brytyjskiego rzšdu w uregulowanie sytuacji w Libii, gdzie od kilku miesięcy trwajš próby powołania rzšdu jednoœci narodowej. Chodzi o likwidację dwuwładzy w tym państwie.

Po upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego i zabitego w 2011 roku, luŸna koalicja zbrojnych ugrupowań o nazwie Jutrzenka Libii przejęła latem 2014 roku władzę nad Trypolisem, zmuszajšc prawowity rzšd do przeniesienia się na wschód kraju. W paŸdzierniku 2015 roku z inicjatywy ONZ i UE zostały podjęte konsultacje w sprawie utworzenia rzšdu jednoœci narodowej.

Niewielkie zaangażowanie Londynu w uregulowanie konfliktu w Libii jest postrzegane w Waszyngtonie jako "szczelina na solidnym gmachu specjalnych stosunków łšczšcych W. Brytanię ze Stanami Zjednoczonymi" – zauważa dziennik.

Zdaniem "The Independent on Sunday" głównym celem wizyty Baracka Obamy – "niestrudzonego uczestnika zwycięskich kampanii politycznych" – będzie jednak nie Libia, a próba przekonania Brytyjczyków do opowiedzenia się za pozostaniem w UE.

"Byłoby doprawdy szokujšce, gdyby (Obama) nie zwrócił się do uczestników czerwcowego referendum z sugestiš zagłosowania na +tak+" – powiedział gazecie wysoko postawiony urzędnik Białego Domu.

Administracja w Waszyngtonie nie potwierdziła jeszcze oficjalnie informacji o wizycie prezydenta – zaznacza "The Independent on Sunday". Jeœli jednak miałoby do niej dojœć, będzie ona mieć miejsce prawdopodobnie za miesišc. 24 kwietnia prezydent USA ma złożyć wizytę w Niemczech. Zgodnie z planem otworzy targi technologiczne w Hanowerze.

Informacja o możliwej wizycie Obamy i jego poparciu dla pozostania W. Brytanii w UE została opublikowana wraz z wynikami sondażu wskazujšcego, że 35 proc. uczestników ankiety ufa Davidowi Cameronowi w sprawach dotyczšcych UE, a 34 proc. – merowi Londynu Borisowi Johnsonowi.

Wywodzšcy się z partii konserwatywnej Johnson ogłosił 21 lutego, że zaangażuje się w kampanię na rzecz wyjœcia W. Brytanii z UE. Decyzja ta nie była zaskoczeniem, ponieważ Johnson od dawna krytykuje Brukselę m.in. za pogłębiajšcš się biurokrację.

Polityk ten jest wymieniany wœród kandydatów do objęcia stanowiska premiera po ewentualnym wycofaniu się z życia publicznego Davida Camerona.

Po zawarciu na niedawnym szczycie w Brukseli porozumienia na temat zmiany zasad członkostwa w UE, Cameron ogłosił, że referendum w sprawie dalszego uczestnictwa w projekcie europejskim odbędzie się 23 czerwca. Powtórzył, że Wielka Brytania "będzie silniejsza, bezpieczniejsza i dostatniejsza w zreformowanej Unii Europejskiej".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL