Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Brexit

Unijny komisarz: Referenda sš niebezpieczne

AFP
UE nie ma planu B na wypadek, gdyby Brytyjczycy zagłosowali w referendum za wyjœciem z Unii - przyznał komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici, dodajšc, że nie pomogłoby to w opracowaniu scenariusza na wypadek katastrofy.

Obywatele Zjednoczonego Królestwa majš w głosowaniu wyznaczonym na 23 czerwca odpowiedzieć na pytanie, czy ich kraj powinien pozostać w Unii Europejskiej, czy też jš opuœcić. Moscovici zapytany podczas wywiadu dla telewizji France 5, czy Unia zaplanowała, co zrobi, jeœli postanowiš wyjœć z UE, odpowiedział: - Nie, zdecydowanie nie, nie mamy planu B. Nic by nam to nie pomogło, gdybyœmy taki plan mieli.

Czytaj więcej:

- Dzień, w którym przystšpimy do opracowywania planu B, będzie dniem, w którym przestaniemy wierzyć w nasz plan A. To w żaden sposób nie pomoże nam w nakreœleniu scenariusza na wypadek katastrofy - ocenił. - Ja mam taki plan: Zjednoczone Królestwo w Zjednoczonej Europie - podsumował Moscovici.

- Członkowie Komisji Europejskiej nie wezmš udziału w kampanii poprzedzajšcej brytyjskie referendum, ponieważ byłoby to przeciwskuteczne - ocenił unijny komisarz. - Moim zdaniem rozwaga nakazuje nie brać udziału w kampanii i nie próbować narzucić wyboru suwerennemu społeczeństwu. Referenda sš niebezpieczne, zwłaszcza w Europie - powiedział Moscovici. - Mamy sporo zjawisk kryzysowych, sš to problemy Europy, ale także międzynarodowe. Myœl, że możesz znaleŸć we własnym kraju rozwišzanie tych problemów majšcych międzynarodowy charakter, jest fałszywa - podsumował Moscovici.

- Jeœli by Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej, to byłoby cofnięcie dynamiki rozwoju historycznego ostatnich lat, która skłoniła wiele krajów do połšczenia się w jeden blok - zaznaczył europejski komisarz.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL