Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Iwona Trusewicz: Armagedon w Wilnie

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Œroda będzie drogo kosztować litewskš stolicę. Wilno przekształciło się w gigantyczne lodowisko, bo piaskarki, które miały zapanować nad lodem, wyjechały za miasto.

Najpierw padał deszcz, a potem nadcišgnšł mróz i w œrodę rankiem ulice i chodniki Wilna pokryła warstwa lodu. Co się działo na ulicach? Karambole, wywrotki, wyjazdy poza ulice, uderzenia w latarnie, hamowanie na œcianach domów. Na przystankach utknęły tysišce ludzi, a autobusy które zdołały wyjechały na trasy pomimo ostrzeżeń meteorologów, także zaliczyły kolizje i wypadnięcia w jezdni. Ludzie, którzy próbowali dojœć gdziekolwiek pieszo, łamali nogi i ręce na oblodzonych chodnikach.

„ Już rankiem trzeba było ogłosić w mieœcie stan wyjštkowy. Miasto powinno funkcjonować w warunkach ekstremalnej sytuacji. W rzeczywistoœci mamy setki jak nie tysišce uszkodzonych pojazdów i bardzo dużo poszkodowanych, może i ofiar œmiertelnych. A przecież tego wszystkiego można było uniknšć. My - znajšc prognozy obdzwoniliœmy ludzi i odwołaliœmy wszystkie zajęcia - ocenił Arturas Pakenas ekspert ruchu drogowego i instruktor w szkole nauki jazdy, dla portalu Delfi.

Ekspert wskazał na bezmyœlnoœć kierowców, którzy pomimo, że sami z ledwoœciš dochodzili do aut, to wyjeżdżali na oblodzone ulice. Chyba liczyli, że te główniejsze ulice już zostały posypane. Ale się przeliczyli. Nawet główna ulica Wilna - Prospekt Gedymina, była gładziutka jak olimpijska arena w Piongczangu.

- Dlaczego na ulicach znajdował się żywy lód w czasie największego porannego szczytu komunikacyjnego między 7.00 i 8.00? Dlaczego służby drogowe do 6.00 rano nie doprowadziły miasta do przejezdnoœci - pytał Pakenas i pytania te zadajš sobie dzisiaj Wilnianie.

Mer Wilna Remigjus Simasius poœpieszył z przeprosinami, nazywajšc to co się działo rankiem „niedogodnoœciami".

„Przepraszam mieszkańców Wilna za dzisiejsze niedogodnoœci w drodze do pracy czy szkoły. Miejskie służby rzeczywiœcie niedostatecznie zareagowały na zmianę pogody, choć wszystkie piaskarki rano wyjechały na ulice, a opóŸnienia miejskiej komunikacji miały miejsce kiedy piaskarki utknęły w korkach".

Odpowiedzialna na chaos firma Grinda nie ma sobie nic do zarzucenia. W opublikowanym komunikacie tłumaczy, że w nocy padał deszcz i temperatura była około zera. Nie było więc potrzeby sypania piasku. Ale ok. 6.00 niespodziewanie przyszedł mróz; piaskarki które wyjechały wtedy na ulice udały się na obrzeża Wilna. Dlaczego? „Bo tam była niższa temperatura". I na obrzeżach już pozostały, bowiem w centrum zapanowała Armagedon.

Wileńskim służbom drogowym należy się niewštpliwie nagroda Darwina. Przyznaje się jš na za wszelkiego rodzaju głupoty popełniane przez ludzi wbrew logice i naukom. W Polsce dostał jš kiedyœ pewien rolnik. Chciał on rozebrać wysoki komin po starej cegielni. Podjechał koparkš i zaczšł rozbiórkę od dołu. Długo go potem odgruzowywali spod góry zawalonych na koparkę cegieł.

Chciałoby się tylko, by wileński Armagedon nie powtórzył się niebawem, w którymœ z polskich miast. U nas służby zimowego odœnieżania też potrafiš nie raz zaskoczyć nawet samš zimę.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL