Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Szefowie warci miliony złotych

Archiwum
Stwierdzenie, że to, kim jest prezes spółki giełdowej, ma znaczenie dla akcjonariuszy, to truizm. Pokusa podjęcia próby wyceny wartoœci szefów firm, których akcje może – przynajmniej teoretycznie – kupić każdy, jest więc jak najbardziej naturalna.

Jak to zrobić? Na przykład sprawdzajšc, o ile zmieniła się wartoœć rynkowa firmy, która właœnie zyskała lub straciła szefa. Po przykłady nie trzeba sięgać daleko. W pištek ze stanowiska zrezygnował Jarosław Augustyniak, prezes i współtwórca pozycji Idea Banku, należšcego do Leszka Czarneckiego. Od czwartkowego do poniedziałkowego zamknięcia sesji giełdowej kapitalizacja Idea Banku (liczba akcji pomnożona przez ich wartoœć) skurczyła się o ponad 50 mln zł.

Czy tyle jest wart Jarosław Augustyniak? Bioršc pod uwagę, że Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, największego banku detalicznego w Polsce, został przez Martis Consulting wyceniony na ponad 520 mln zł, a aktywa tej instytucji sš kilkanaœcie razy większe niż Idei (choć i potencjał dalszego wzrostu organicznego zdecydowanie mniejszy) – wycena Augustyniaka dostarczona przez zwykłe notowania kierowanej przez niego spółki wydaje się całkiem sensowna.

Jest jednak obarczona przynajmniej dwoma poważnymi błędami. Po pierwsze, inwestorzy giełdowi w krótkim terminie majš tendencję do zbyt żywiołowego reagowania na różne informacje. W wolnym obrocie znajduje się zaledwie 23 proc. akcji Idea Banku (pozostałe 77 proc. to duże pakiety, których nie da się szybko sprzedać ani kupić). Gdyby były bardziej płynne, odejœcie prezesa-wizjonera zapewne wywołałoby głębszy spadek notowań. Po drugie, trudno oszacować wartoœć kierujšcego firmš, jeżeli nie odchodzi/przychodzi do instytucji lub jeżeli nie stanie mu się coœ złego (łatwo sobie wyobrazić, że wypadek lub poważna choroba wywołajš podobnš reakcję inwestorów, co rezygnacja ze stanowiska).

Między innymi dlatego warto sięgnšć po zestawienie najbardziej wartoœciowych prezesów, które publikujemy dziœ w „Rzeczpospolitej".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL