Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Biznes nadział się na barierę podaży

Fotorzepa, Waldemar Kompala
Najproœciej wszystkie mankamenty w gospodarce byłoby zwalić na rzšd. Kulejšcy w II kwartale eksport także.

Można by powiedzieć, że to wicepremier Mateusz Morawiecki obiecał wsparcie naszych przedsiębiorstw w zagranicznej ekspansji. Na ten cel uruchomiono różne projekty w ramach funduszy UE. Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych wzmogła działalnoœć, nasze placówki handlowe przechodzš „rewitalizację", by służyć faktycznš pomocš biznesowi... Jeszcze w lutym nagłówki gazet krzyczały: w ramach planu Morawieckiego do eksporterów trafi 60 mld zł!

I co? Na razie niewiele. W samym II kwartale wartoœć sprzedanych za granicš towarów była mniejsza niż wartoœć towarów, które do Polski œcišgnęliœmy. Eksport rósł, ale w tempie znacznie niższym, niż można by się było spodziewać, sšdzšc po œwiatowej koniunkturze. Za to import hula na całego.

Czy jednak rzeczywiœcie to wina rzšdu? Nie do końca, tak samo zresztš jak i nie wszystkie sukcesy gospodarki to jego zasługa. Sprawa jest bardziej skomplikowana, bo może się okazać, że nasze firmy tym razem zaczynajš potykać się o niespotykanš wczeœniej przeszkodę – barierę podażowš. Być może nie majš już wystarczajšcych mocy i ršk do pracy, by sprostać wszystkim zamówieniom? To zupełnie nowa sytuacja, bo dotychczas firmom, jeœli coœ przeszkadzało, to raczej niedostateczny popyt. Rzšdowi udało się pobudzić krajowy popyt (a przy tym i import) dzięki miliardowym transferom z budżetu do kieszeni Polaków. Ale co jeœli ten bardziej zasobny konsument krajowy rozleniwił nasz biznes? A co jeœli przez to firmy nie muszš już tak bardzo starać się o klienta, także zagranicznego, inwestujšc w unowoczeœnianie zasobów? To na pewno pora, by rzšd zaczšł realizować także inne swoje obietnice, te zwišzane ze wzrostem inwestycji, a nie poprzestał tylko na wzroœcie wydatków społecznych.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL