Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

E-samochody i inne fantazje

Fotorzepa, Robert Gardziński
Szanowni Państwo. Z przyjemnoœciš chciałbym poinformować, że dynamicznie roœnie udział samochodów elektrycznych w sprzedaży aut osobowych w Polsce.

Notujemy zwyżki niespotykane i nieosišgalne dla innych segmentów rynku, co poœwiadcza, że nasz plan e-mobilnoœci zakładajšcy, iż już za kilka lat będziemy mieć milion e-samochodów, staje się coraz bardziej realny.

Przepraszam, poniosło mnie. Fakt, mamy w Polsce do czynienia ze znaczšcym skokiem sprzedaży samochodów z napędem elektrycznym, ale nawet do 10 tys. sztuk, o milionie nie wspominajšc, droga jest jeszcze tak daleka jak z Warszawy na Proximę Centauri. Udział e-aut w ogólnej sprzedaży nowych samochodów w cišgu oœmiu miesięcy 2017 r. osišgnšł – według danych firmy Samar – oszałamiajšcy – w porównaniu z minionymi latami – poziom 0,07 proc. I fakt, że rok wczeœniej było to 0,03 proc., nic tu nie zmienia. 220 sztuk kupionych w osiem miesięcy, mniej niż w Czechach czy na Węgrzech, pokazuje, jak odstajemy od innych, wspierajšcych takš formę mobilnoœci rynków. Oczywiœcie, jednym z powodów œladowego zainteresowania jest cena elektryków, ale nie tylko – skoro w tym samym okresie prawie dwukrotnie więcej aut, znacznie droższych, uplasował na rynku luksusowy Jaguar, oznacza to, że chodzi przede wszystkim o funkcjonalnoœć. A konkretnie o to, że przy obecnych zasięgach i braku infrastruktury do ładowania e-auta mogš być jedynie dodatkowym samochodem w rodzinie czy firmie.

Projekt ustawy o elektromobilnoœci i paliwach alternatywnych zakłada budowę infrastruktury do ładowania, ale upłynie jeszcze trochę wody w Wiœle, zanim zakładane minimum 6 tys. słupków stanie przy drogach. Wyłoniono laureatów konkursu na najpiękniejsze nadwozie polskiego e-samochodu, ale to tylko narysowana karoseria. A najważniejsze sš „bebechy", których nie mamy. Nie mamy także programu wsparcia sprzedaży takich aut, jak jest to w wielu krajach Europy.

Poważne perspektywy rozwoju majš w Polsce elektrobusy, może także miejskie samochody dostawcze. W osobówkach na razie próbujemy trafić wtyczkš w gniazdko, którego jeszcze nie ma.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL