Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Nawet dziura w ziemi się sprzeda

Aneta Gawrońska
Archiwum
Rynek nieruchomoœci jest rozgrzany do czerwonoœci. Wszystkiego jest więcej: sprzedanych mieszkań, wydanych pozwoleń na budowę, lokali oddanych do użytku.

Firma doradcza REAS szacuje, że w pierwszej połowie tego roku w szeœciu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali 36,4 tys. mieszkań. To wynik lepszy o 24 proc. niż przed rokiem. Rekordowo zapowiada się także drugie półrocze. Częœć firm deweloperskich nie wyklucza podwyżek cen, bo popyt na nieruchomoœci jest wcišż bardzo duży, a najlepsze lokale znikajš z oferty, zanim ruszy budowa.

Rynek napędzajš inwestorzy wycofujšcy pienišdze z lokat. Jak szacuje Open Finance, Polacy kupujš za gotówkę œrednio ponad 4 tys. mieszkań miesięcznie. Jednoczeœnie bardzo dobrze sprzedajš się kredyty hipoteczne. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że popyt na „hipoteki" wzrósł w lipcu aż o 23 proc. w porównaniu z lipcem zeszłego roku.

Kredyty nadal sš tanie. Obok klientów, którzy pożyczajš na mieszkania dla siebie, sš też zadłużajšcy się inwestorzy. Wynajęty lokal spłaci się przecież sam – z pobieranego od najemcy czynszu. Przeciętna rentownoœć inwestycji w mieszkanie na wynajem to 5,28 proc. – podajš Home Broker i Domiporta.pl. W miastach studenckich może to być nawet 7 proc. A przecież można zainwestować także w inne nieruchomoœci. Niektóre firmy budujšce tzw. aparthotele czy prywatne akademiki kuszš udziałowców jeszcze większymi zyskami. Klienci liczš procenty i zacierajš ręce. W odpowiedzi deweloperzy skupujš grunty inwestycyjne i szykujš kolejne budowy. Dobrze radzi sobie także rynek wtórny. Małe lokale w najlepszych miejscach sš wręcz rozchwytywane, nawet te w blokach z wielkiej płyty.

Rynek roœnie i roœnie. Tymczasem częœć ekspertów studzi zapał, przestrzegajšc, że jeœli sytuacja zachęci deweloperów do podwyżek, może to zdestabilizować rynek i doprowadzić do bańki cenowej. Co oznaczałoby powtórkę z historii. Po krachu w 2008 r. częœć inwestorów do dziœ liże rany.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL