Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Krzysztof Adam Kowalczyk: Politycy, nie psujcie, gdy jest dobrze

Archiwum
Koniunktura sprzyja partii rzšdzšcej. 4-procentowy wzrost PKB w I kwartale przebił prognozy nawet najbardziej optymistycznie nastawionych ekonomistów. W końcu w ostatnich trzech miesišcach 2016 r. gospodarka rosła w tempie 2,5 proc. PKB. W przyszłoœci może być nawet lepiej – o ile władza nie spłoszy przedsiębiorców i konsumentów.

Co najsilniej pcha jš do przodu, wyjaœni się za dwa tygodnie, gdy GUS poda bardziej precyzyjne dane. Ekonomiœci obstawiajš, że swoje dołożyły i konsumpcja, i eksport, i inwestycje. Cenny byłby wkład inwestycji, zwłaszcza publicznych, które dotšd kulały. A one akurat zależš od władz – centralnych i samorzšdowych.

Jeœli wszystkie trzy silniki wzrostu zaskoczš, tempo w całym roku może być nawet wyższe niż 4 proc. Wyniki naszej gospodarki nie sš w Europie ewenementem. 4,1-procentowym wzrostem w I kw. zaskoczyły Węgry, a rumuńskie 5,7-procentowe tempo zapiera dech w piersiach. Paliwem dla wszystkich jest dobra sytuacja w strefie euro. Ale choć polska gospodarka hula, nie jest powiedziane, że partii rzšdzšcej uda się to zdyskontować w wyborach w 2019 r. Zbyt dużo jeszcze czasu na błędy. Pierwszym byłby zakaz handlu w niedziele, nad którym wcišż pracuje Sejm. Uderzyłby w wydatki konsumpcyjne i spowodował bolesne zwolnienia w sieciach handlowych.

Drugš rafš może być tzw. split payment, nieumiejętnie wprowadzony w ramach skšdinšd słusznej walki z przekrętami w VAT. Zatrzymanie podatku na koncie pod kontrolš fiskusa, znanego wszak z niechęci do szybkiego zwrotu pieniędzy, sprawi, że firmy potrzebować będš dużo więcej kapitału obrotowego. Zresztš szampański nastrój już psujš opóŸnienia w rejestracji podatników VAT. Trzecia rafa wyłania się w energetyce, upaństwowionej, zmonopolizowanej i obarczonej brzemieniem ratowania górnictwa. Brak konkurencji i wzrost kosztów energii bić będš i w konsumentów, i w przedsiębiorców. Raf może być zbyt dużo, by „dowieŸć" wysoki wzrost gospodarczy aż do wyborczej jesieni 2019 r. A przecież ostre hamowanie bywa nieprzyjemne, nie tylko na drodze.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL