Sukces motoryzacji, ale nie do końca

aktualizacja: 19.04.2017, 20:24
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Polska jest nadal jednym z kilku europejskich krajów, w których sprzedaż samochodów osobowych rośnie najszybciej. Jeśli tak dalej pójdzie, w naszym kraju w tym roku może nawet „pęknąć" pół miliona nowych aut.

REDAKCJA POLECA
02.06.2017
Europejczykom wciąż mało nowych aut
07.05.2017
Przyspiesza rynek nowych aut
19.04.2017
Rośnie rynek nowych aut
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Rzeczywiście statystyki Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów wskazują, że jeśli nastroje w Polsce będą tak dobre, jak jest to obecnie, sprzedaż będzie nadal rosła w tempie dwucyfrowym. To zawsze mocny komunikat dla firm, które szukają miejsca na produkcję komponentów i kompletnych pojazdów. Cieszy, że rośnie również popyt na samochody dostawcze, bo jeszcze w poprzednich miesiącach sprzedaż takich aut spadała. To oznacza, że przedsiębiorcy, w tym podmioty małe i średnie, bo to one najczęściej kupują dostawczaki do 3,5 tony, powoli przestają się obawiać o przyszłość i inwestują. Przy tym już wszystkie firmy – i duże, i małe – w naszym kraju stanowią 70 proc. kupujących nowe auta.

Czy taki wzrost świadczy o rosnącej zamożności polskiego społeczeństwa? Niekoniecznie. Dzisiaj autem można jeździć „jak swoim" – prezentując go okazale pod domem, nie mając kilkudziesięciu tysięcy w ręku. Nie byłoby tak imponujących wyników, gdyby firmy samochodowe nie wprowadziły taniego i łatwego leasingu. Ten wzrost byłby także mniejszy, gdyby nie rejestracja w Polsce aut, które natychmiast potem wywożone są za granicę, bo akurat w naszym kraju były promocje, waluta jest słaba, a walka o rosnący rynek szczególnie ostra. Wreszcie znany jest również zwyczaj rejestracji nowych pojazdów na dilerów, bo w ten sposób łatwo spełniają wymagania narzucone przez producentów. Zwłaszcza pod koniec kwartału, a tak było ze sprzedażą marcową.

A na koniec: gdyby przepisy dotyczące importu nowych aut były przyjaźniejsze, sprzedaż byłaby jeszcze większa. Miałby szansę wreszcie zniknąć trik stosowany przez niektóre firmy, które rejestrują swoje luksusowe auta w Czechach na zakładane tam firmy krzaki. Czyli jest się z czego cieszyć, ale nie do końca.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE