Anna Słojewska: Ostrożnie z pakietem transportowym

aktualizacja: 19.03.2017, 21:39
Anna Słojewska
Anna Słojewska
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Polscy kierowcy są najliczniejszą grupą na unijnym rynku przewozów międzynarodowych. Pojawiające się w niektórych krajach od mniej więcej dwóch lat bariery regulacyjne są dla Polaków poważnym problemem.

Chodzi zarówno o płacę minimalną w Niemczech, jak i np. nakaz korzystania z hoteli we Francji. Towarzyszą temu skomplikowane obowiązki dokumentacyjne. Przez dłuższy czas Komisja Europejska z powodów politycznych nie reagowała na niemieckie przepisy, pojawiły się więc podobne obostrzenia we Francji, a inne kraje UE zaczęły wysyłać sygnały, że też mogą utrudnić życie polskim transportowcom. Dopiero wtedy Komisja postanowiła rozpocząć postępowania w sprawie naruszenia unijnego prawa.

Na razie nie znamy jeszcze ich wyniku, ale sytuacja prawna nie jest jasna. Dlatego obecna inicjatywa KE uregulowania usług transportowych w odrębnym pakiecie, który nie będzie stwarzał w przyszłości pokus stosowania do nich dyrektywy o pracownikach delegowanych, jest dobrą wiadomością. Ale nie łudźmy się: w obecnej sytuacji nie przejdzie żaden pakiet, który miałby choćby pozory dumpingu socjalnego.

Komisja pod wodzą Jeana-Claude'a Junckera ma ambicje budowania Europy socjalnej, a polskie firmy tylko na tym stracą. Dziś w Brukseli nie powstaną żadne regulacje, których celem miałaby być liberalizacja świadczenia usług w UE.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE