Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polska to nie Teksas, ale warto wiercić

Bloomberg
Informacje o zasobniejszym złożu gazowym Przemyœl to dobra i zła wiadomoœć. Dobra, bo więcej taniego gazu trafi do Polaków, a zła jest taka, że nasze geologiczne zasoby nie sš dobrze zbadane.

Polska zużywa około 16 mld m szeœc. gazu rocznie, z czego ponad 4 mld m pochodzš z wydobycia własnego. Mimo prób czynionych w ostatnich latach nie ma na razie szans na znaczšce zwiększenie wydobycia surowca. A szkoda, bo wysoka cena, jakš musimy płacić za rosyjski gaz, dzięki wydobyciu własnemu znaczšco obniża koszt błękitnego paliwa oferowanego przez PGNiG klientom.

Gdy pisze o Teksasie i wierceniu w Polsce, od razu myœlę o gazie z łupków. Największe œwiatowe koncerny energetyczne Exxon czy Chevron, ponad 100 wydanych koncesji na poszukiwanie...

Z żadnej badanej koncesji nie otrzymano przepływów surowca na poziomie, który kwalifikowałby do komercyjnej eksploatacji. Jedno jest pewne – gaz z łupków spoczywa kilka kilometrów pod powierzchniš ziemi. Pytanie, jak się do niego dobrać.

Amerykański pionier eksploracji gazu ze złóż niekonwencjonalnych, nieżyjšcy już niestety George Mitchell, przez kilka dekad eksperymentował z wydobyciem gazu ze z...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL