Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Nowe technologie nie czekajš na przepisy

ROL
Zachwycamy się nowymi technologiami, ale idę o zakład, że wielu z nas z nostalgiš wspomina czasy sprzed kilku, kilkunastu lat, kiedy żyło się wolniej. Kiedy człowiek nie był zakładnikiem smartfona, dzięki któremu praktycznie cały czas jesteœmy online. Możemy na to narzekać, ale postępu nie zatrzymamy – szczególnie w biznesie.

Ten, kto działa szybciej i efektywniej, idzie do przodu, a zachowujšcy status quo zostajš w tyle i stajš się biznesowymi dinozaurami, skazanymi na tracenie udziałów rynkowych i wyginięcie.

W tym kontekœcie myœlę też o sztucznej inteligencji, która budzi potężne emocje i według niektórych w przyszłoœci przejmie władzę nad œwiatem. Można się z tego œmiać, ale do myœlenia daje fakt, że takš obawę wyraził nawet genialny astrofizyk Stephen Hawking.

Zmiany zachodzš tak szybko, że gros ludzi nawet nie ma pojęcia, że z takimi narzędziami ma do czynienia na co dzień. Coraz więcej firm stosuje zaawansowane algorytmy, które niekiedy zresztš na wyrost nazywajš sztucznš inteligencjš.

Internet rzeczy oraz powišzana z nim idea smart city rodzi pytanie, czy jesteœmy na te zmiany gotowi i czy mamy przygotowane odpowiednie rozwišzania prawne. OdpowiedŸ niestety jest prosta: nie. Z reguły legislacja z opóŸnieniem wkracza w biznesowš rzeczywistoœć. A tutaj mamy dodatkowo do czynienia z niewyobrażalnie szybkim rozwojem i implementacjš nowych technologii. Trudno jest mi sobie wyobrazić, aby politycy byli w stanie przygotować odpowiednio szybko dobre akty prawne. Obawiam się, że gdy będš gotowe, gros z nich okaże się nieaktualnych.

Na temat szans i zagrożeń płynšcych ze sztucznej inteligencji napisano już wiele. Nie dziwi fakt, że dla firm to żyła złota. Co dziœ jest w biznesie najważniejsze? Informacja. W internecie fruwa 1,2 zettabajtów danych, z czego aż 95 proc. to œmietnik – czyli dane nieustrukturyzowane. Użycie odpowiednich algorytmów pomaga wycisnšć z nich wartoœciowe informacje.

Na drugiej szali mamy pytania o ochronę danych osobowych, możliwoœć ingerencji przez krakerów w systemy bazujšce na sztucznej inteligencji czy wreszcie obawę o utratę wielu miejsc pracy, szczególnie tam gdzie człowieka można zastšpić automatami. Nieuniknione będš zwolnienia w administracji i wielu innych sektorach. Warto jednak pamiętać, że powstanš też nowe miejsca pracy w branży IT. Jaki będzie bilans? Czas pokaże.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL