Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nord Stream 2 to problem Europy

Bloomberg
Plany budowy Nord Stream 2 natrafiły na poważnš rafę. Nowelizacja dyrektywy gazowej ma spowodować, że wszystkie nowe inwestycje energetyczne majš być objęte przepisami trzeciego pakietu energetyczno-klimatycznego.

A to by oznaczało, że nie tylko cały proces sprzedaży rosyjskiego gazu byłby przejrzysty, ale też taryfy i ustalanie cen surowca byłyby jawne. W myœl tych przepisów, a szczególnie zasady Third-party Access (TPA), inni uczestnicy rynku gazowego mieliby dostęp do przepustowoœci nowego gazocišgu bałtyckiego. Ponadto wiele wskazuje na to, że rosyjski monopolista musiałby zostać poddany podziałowi, bo trzeci pakiet zakłada unbundling, czyli rozdzielenie sprzedaży od przesyłu.

Tak mówi teoria, a co Bruksela pokaże nam w tej kwestii w praktyce? Komisja Europejska słusznie wskazuje na proceder łamania prawa w innych krajach. Warto, by pilnowała również przestrzegania prawa unijnego na terenie państw członkowskich. Zbyt wiele było jednak przypadków, gdy Bruksela wyłšczała dane sprawy spod działania prawa UE. W ten choćby sposób zbudowano dwie pierwsze nitki Nord Stream. O ile w Parlamencie Europejskim przegłosowanie noweli dyrektywy gazowej nie powinno być trudne, o tyle ...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL