Przedsiębiorcy popierają „Konstytucję biznesu"

Planowane ułatwienia i wsparcie dla przedsiębiorców to krok w dobrym kierunku – oceniają prezesi firm goszczących na Kongresie 590 w Jasionce k. Rzeszowa. Mogą skorzystać na ich głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Aktualizacja: 18.11.2016 15:56 Publikacja: 18.11.2016 14:34

Prezydent Andrzej Duda (P) podczas inauguracji Kongresu 590 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w p

Prezydent Andrzej Duda (P) podczas inauguracji Kongresu 590 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce

Foto: PAP? Darek Delmanowicz

- „Konstytucję biznesu" to plan, na który czekałem 27 lat – powiedział po ogłoszeniu założeń nowych regulacji Adam Góral, prezes firmy informatycznej Asseco.

- Prawo, które na jej podstawie stworzymy, pomoże szczególnie średnim i małym firmom – dodał.

Andrzej Goździkowski, prezes drobiarskiej grupy Cedrob, liczy na to, że organy tworzące i stosujące prawo będą powoływały się na Konstytucję dla biznesu przy rozstrzyganiu konkretnych spraw.

- W resortach powstają różne pomysły. Potrzebne jest centrum zarządzania sprawami gospodarki i weryfikacja tych pomysłów – zaznaczył prezes Cedrobu.

- W gospodarce globalnej te kraje są bogate, w tych krajach obywatele dużo zarabiają, gdzie postawiono na rozwój poprzez rodzime prywatne firmy – uważa Ryszard Florek, prezes firmy Fakro, produkującej okna.

– Kraje, które postawiły na rozwój poprzez inwestorów zagranicznych stają się krajami kolonialnymi, w których obywatele zarabiają przeciętnie – zaznaczył.

Dlatego, jak dodał polskie firmy nie mogą być w kraju dyskryminowane.

– Konstytucja dla biznesu to zmienia – zaznacza Ryszard Florek.

– Potrzebnych jest jeszcze wiele regulacji, które spowodują, że polskie firmy będą miały równe szanse konkurowania na rynku globalnym – dodał.

Piotr Krupa, prezes firmy Kruk z branży zarządzania wierzytelnościami zaznaczył, że szczególnie ważne z punktu widzenia ułatwień dla przedsiębiorców jest cyfryzacja.

– Jeżeli chcemy zrobić nowoczesną gospodarkę, to otwórzmy jak najmocniej bramy cyfryzacji – powiedział Piotr Krupa. – To będzie paliwo dla silnika gospodarki – dodał.

Zaznaczył także, że przedsiębiorcy potrzebują odpowiedniego czasu na dostawianiu się do zmian w prawie.

- To, z czym mamy do czynienia, to zupełnie nowa jakość – powiedział Karol Zarajczyk, prezes Ursusa. – To duży pakiet ustaw, które udoskonalają i ułatwiają działalność gospodarczą nie tylko dużych czempionów, ale także mikro, małych i średnich przedsiębiorców, czyli naszych klientów – dodał.

Jego zdaniem wdrożenie zmian zaproponowanych w Konstytucji dla biznesu pobudzi innowacyjność.

- Czekamy także na uszczegółowienie, szczególnie w zakresie ulg da firm inwestujących – powiedział Karol Zarajczyk.

Konstytucję dla biznesu wicepremier oraz minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa. Ideą imprezy jest wsparcie dla rodzimych firm i marek.

- „Konstytucję biznesu" to plan, na który czekałem 27 lat – powiedział po ogłoszeniu założeń nowych regulacji Adam Góral, prezes firmy informatycznej Asseco.

- Prawo, które na jej podstawie stworzymy, pomoże szczególnie średnim i małym firmom – dodał.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm
Biznes
Lego mówi kalifornijskiej policji „dość”. Poszło o zdjęcia przestępców
Biznes
Rząd podjął decyzję w sprawie dyplomów MBA z Collegium Humanum