Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Chcš uwolnić stawki za parkowanie

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Uwolnienie stawek za parkowanie, wyższe kary za brak opłaty parkingowej, utworzenie wspólnego systemu płatnoœci w płatnych strefach oraz na parkingach zlokalizowanych w biurowcach, galeriach handlowych, a także przy lotniskach, dworcach czy szpitalach – to pomysły na rozwišzanie problemu zatłoczonych miejskich parkingów.

Do tego miałaby dojœć rozbudowa obiektów park& ride, a także upowszechnienie alternatywnych form transportu. Według raportu „Parkingi a transport zbiorowy w miastach" przygotowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR, planowane w przyszłym roku zmiany w strefach płatnego postoju nie rozwišżš problemów z parkowaniem.

- Polityka parkingowa w Polsce zbankrutowała. Argumentem za jej zmianš jest kompletny zanik rotacji miejsc parkingowych, co przyczynia się do jeszcze większych korków z powodu kršżenia w poszukiwaniu wolnego miejsca – twierdzi Jędrzej Puzyński, ekspert TOR i współautor raportu. W godzinach szczytu polskie miasta sš nieprzejezdne, a parkingi przepełnione, bo samochodów stale przybywa. W Warszawie jest już 900 zarejestrowanych pojazdów na 1000 mieszkańców, a we Wrocławiu 877. W Sopocie i Olsztynie liczba zarejestrowanych aut już przewyższyła liczbę mieszkańców.

Funkcjonowanie przeszło 120 stref parkowania w Polsce regulujš przepisy, okreœlajšce maksymalnš stawkę za godzinę postoju. Ministerstwo Rozwoju zakłada odejœcie od tego schematu. Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców dostanš możliwoœć wyznaczania dwóch stref: zwykłej i œródmiejskiej, a wysokoœć stawki za pierwszš godzinę parkowania ma być zależna od płacy minimalnej. Będzie wynosić maksymalnie 0,15 proc. tej kwoty w strefie zwykłej i 0,45 proc. – w œródmiejskiej. Oznacza to, że w tej drugiej godzina parkowania może kosztować nawet 9 zł.

Zdaniem ekspertów, to nie wystarczy. Obecne propozycje nie sš optymalne i nadal ograniczajš samorzšdy w swobodnym kształtowaniu polityki parkingowej – uważa Maciej Mosiej, prezes Polskiej Organizacji Branży Parkingowej. Sytuację może poprawić rozwój car sharingu, umożliwiajšcego korzystanie z jednego pojazdu przez większa liczbę osób. Kolejnym sposobem byłaby informatyzacja przestrzeni parkingowej i zastosowanie aplikacji umożliwiajšcych szybkie wyszukiwanie wolnych miejsc postojowych, lokalizację parkingów P&R, płatnoœci mobilne czy opcję lokalizacji auta.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL