Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Państwowe spółki w gestii premier

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Nowa ustawa ma wzmocnić pozycję szefa rzšdu w zakresie kontroli nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa.

Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy przygotowanej przez Henryka Kowalczyka, przewodniczšcego Komitetu Stałego Rady Ministrów, zmiany pozwolš na usunięcie wštpliwoœci interpretacyjnych, które pojawiły się po wygaszeniu Ministerstwa Skarbu na poczštku tego roku oraz na uporzšdkowanie kompetencji i zadań organów administracji rzšdowej.

W styczniu br. 432 przedsiębiorstwa zostały rozdzielone między poszczególnych ministrów, z czego 245 znalazło się pod skrzydłami wicepremiera Mateusza Morawieckiego (w tej grupie sš także wszelkie resztówki, stšd duża liczba), 42 ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, a 48 ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka.

Zmiany były tłumaczone zakończeniem prywatyzacji i potrzebš efektywnego zarzšdzania majštkiem państwowym i aktywizacji nadzoru właœcicielskiego – wszystko odbywało się w atmosferze afery z obsadzaniem władz spółek według klucza towarzyskiego – stanowiskiem zapłacił ostatni minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Sytuacja jednak się nie poprawiła, frakcyjne przepychanki o obsadę władz spółek trwały w najlepsze – doœć przypomnieć kwestię zatwierdzenia prezesa warszawskiej giełdy. Co więcej, kilka dni temu CBA zatrzymało szefa rady nadzorczej Grupy Azoty i pracownika Grupy Lotos, a kilka miesięcy wczeœniej wiceprezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL