Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Państwo Środka przycišga jak magnes

Bloomberg
Niektóre spółki już od lat działajš z sukcesem w Chinach. Inne dopiero próbujš swoich sił.

O 6,7 proc. powinna w tym roku urosnšć chińska gospodarka, a w przyszłym o 6,4 proc. – prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dynamika œwiatowego PKB będzie o połowę niższa. Chińskie firmy i produkty zalewajš inne rynki. Jednoczeœnie przybywa polskich spółek, które ruszajš z eksportem do Azji, otwierajš tam przedstawicielstwa i budujš zakłady.

Perspektywy dla polskiego eksportu do Chin sš dobre, zarówno w horyzoncie krótkoterminowym (co widać w dynamicznym wzroœcie sprzedaży w okresie styczeń–lipiec), jak i w długoterminowym.

– Stymulujšco na polsko-chińskš wymianę handlowš działać będš inwestycje zwišzane z projektem Nowego Jedwabnego Szlaku, który połšczy korytarzami transportowymi Chiny i Europę. Dzięki koncepcji „Pasa i szlaku" Polska może stać się dla chińskich przedsiębiorców bramš na rynki krajów UE – uważa Michał Kolasa, ekspert z zespołu analiz makroekonomicznych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Mocno w Chinach rozpycha się m.in. KGHM. – Przewiduje się, że zarówno konsumpcja miedzi rafinowanej, jak i produkcja miedzi w Chinach w kolejnych latach będš nadal utrzymywać się w trendzie wzrostowym – mówi Kamil Jarkowski, dyrektor departamentu metali w KGHM.

Na razie Polska sprzedaje do Chin niespełna 1 proc. swoich towarów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL