Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Fundusz TCV kupił udziały w Grupie Pracuj

123RF
Grupa Pracuj, właœciciel serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl, zawarł umowę inwestycyjnš z amerykańskim funduszem TCV – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Amerykański inwestor obejmie w Grupie Pracuj, wycenionej w ramach transakcji – jak ustaliliœmy nieoficjalnie – na 1,5 mld zł, mniejszoœciowy pakiet udziałów. Pakiet kontrolny pozostanie w rękach dotychczasowych udziałowców. Inwestycja ma wspierać rozwój Grupy, umożliwić dostęp do wiedzy, ekspertów i najlepszych praktyk z rynku USA. Zwiększy też możliwoœci inwestycyjne Grupy, w tym na przedsięwzięcia za granicš.

– Nasza kultura organizacyjna nastawiona jest na cišgłe uczenie się, dlatego szukaliœmy inwestora, który wniesie do spółki inspirację i wiedzę. TCV doskonale pasuje do tych założeń. Wiedza i wieloletnie doœwiadczenie inwestora w sektorze technologicznym ułatwiš dalszy wzrost naszych głównych biznesów i rozwišzań, które rozwijamy – mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.

TCV to fundusz z siedzibš w Palo Alto w Dolinie Krzemowej, biurami w Nowym Jorku i Londynie, inwestujšcy w prywatne i publiczne firmy technologiczne. Od 1995 r. zainwestował ponad 9 mld dol. w przeszło 200 spółek, takich jak Netflix, Spotify, Linkedin, Facebook, HomeAway czy Zillow. Zakup udziałów Grupy Pracuj jest pierwszym przedsięwzięciem TCV w Polsce.

Działajšca od 17 lat i zatrudniajšca ponad 700 osób Grupa Pracuj zajmuje się rekrutacjš prowadzonš online i dostarcza rozwišzań wspomagajšcych firmy w utrzymaniu oraz rozwoju pracowników. Należy do najszybciej rozwijajšcych się spółek technologicznych w Europie Œrodkowo-Wschodniej. Z jej usług korzysta rocznie 40 tys. przedsiębiorstw z Polski i zagranicy. Ma cztery biznesy: serwis rekrutacyjny Pracuj.pl, wspierajšcy rekrutację system eRecruiter, ukraiński serwis rekrutacyjny Rabota.ua oraz platformę emplo, wspierajšcš komunikację i działania HR w firmach.

Kluczowš działalnoœciš jest serwis Pracuj.pl, z którego miesięcznie korzysta blisko 2,5 mln użytkowników. Konto w tym serwisie założyło już ponad 5,5 mln osób. W ubiegłym roku serwis opublikował ponad 486 tys. ofert pracy, co było wynikiem o 12 proc. lepszym wobec roku 2015. W bliŸniaczym serwisie ukraińskim Rabota.ua użytkownicy majš ponad 80 tys. ofert. W tym ostatnim inwestycja TCV pomoże w przejœciu z systemu, w którym częœć ofert publikowana jest bezpłatnie, na w pełni płatny model ogłoszeniowy jak w Polsce.

– Sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza, pracodawcy poszukujš kandydatów, a w wielu specjalizacjach obserwujemy rynek pracownika. Te czynniki majš wyraŸne pozytywne przełożenie na nasze wyniki – mówi Gacek. W 2016 roku przychody Grupy przekroczyły 200 mln zł.

Według raportu Work Service „Barometr rynku pracy VII" 58,3 proc. ankietowanych Polaków będzie szukać pracy przez znajomych, 57,2 proc. chce przeszukać portale poœrednictwa, 45,5 proc. przejrzy firmowe zakładki „Kariera".

Serwisy z ofertami pracy odwiedza 9,9 mln użytkowników internetu. To 40,8 proc. pełnoletnich internautów w kraju.

Opinia

Zbigniew Porczyk, szef departamentu Equity Research w Trigon Dom Maklerski

Polskie spółki potrzebujš tego typu inwestycji. Duży inwestor może pomóc otworzyć wiele drzwi i przyœpieszyć zagranicznš ekspansję – oszczędnoœć czasu i kosztów potencjalnych pomyłek sš warte bardzo dużo w przypadku spółek technologicznych. Dodatkowo jest to nieoceniony partner w przypadku zagranicznych akwizycji czy fuzji. Nie należy także zapominać o szerszym, rynkowym aspekcie – każda duża inwestycja kieruje uwagę inwestorów w stronę kraju i wzmaga ich zainteresowanie różnymi spółkami. Wzrasta więc płynnoœć na rynku i mniejsze spółki uzyskujš lepszy dostęp do finansowania i globalnego know-how.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL