Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Polaroid należy do Polaka

Bloomberg
Polski biznesmen Wiaczesław Smołokowski kupił znanš na całym œwiecie markę Polaroid. Jego syn jest prezesem ostatniej fabryki produkujšcej aparaty z funkcjš drukowania zdjęć.

12 maja konsorcjum inwestorów i funduszy – właœciciele PLR IP Holdings – sprzedali firmę polskiemu miliarderowi Wiaczesławowi Smołokowskiemu – informuje portal Photo District News. Smołokowski jest większoœciowym udziałowcem w Impossible Project, firmie posiadajšcej ostatniš fabrykę aparatów automatycznie wywołujšcych zdjęcia, której prezesem jest jego syn, Oskar Smołokowski.

Załoga i zarzšd Polaroida pozostanš w Minnesocie. – Bardzo cieszy nas ruch, który jednoczy Polaroida ze swoim spadkobiercš – powiedział jeden z inwestorów Jann Ozzello Wilcox. – Ważne jest dla nas, że pracownicy nie tylko utrzymajš swoje stanowiska, ale i rozwinš je wraz z rozwojem ekscytujšcych planów co do przyszłoœci marki.

Polaroid jest markš, ale także synonimem aparatu fotograficznego posiadajšcego możliwoœć niemal natychmiastowego wywoływania zdjęć. Szczyt popularnoœci polaroidów przypadł na lata 70. I 80. XX wieku. Od tamtego czasu systematycznie tracš na popularnoœci – w dużej mierze z powodu rozwoju fotografii cyfrowej.

Firma Impossible Project podjęła się próby przywrócenia natychmiastowej fotografii, co wobec ostatniej popularnoœci płyt winylowych i stylu retro nie jest projektem skazanym na porażkę. Oskar Smołokowski, prezes IP od grudnia 2014 r., w 2016 r. zaprezentował aparat I-1, który łšczy stary styl z nowoczesnymi możliwoœciami, jak np. połšczenie ze smartfonem.

Wiaczesław Smołokowski jest urodzonym na Ukrainie polskim przedsiębiorcš i inwestorem. W 2017 r. zajšł 27. miejsce na liœcie najbogatszych Polaków wg. Forbes. Znaczna częœć jego majštku pochodzi z handlu ropš. W Polsce inwestuje głównie w nieruchomoœci.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL