#RZECZoBIZNESIE: Marcin Asłanowicz: Sąd polubowny szybciej załatwia sprawy przedsiębiorców

Arbitraż jest alternatywną metodą rozwiązywania sporów. Przeciętnie spór toczy się ok. roku – mówi Marcin Asłanowicz, partner w kancelarii Wolf Theiss, gość programu Marcina Piaseckiego.

Aktualizacja: 20.02.2018 13:09 Publikacja: 20.02.2018 11:25

#RZECZoBIZNESIE: Marcin Asłanowicz: Sąd polubowny szybciej załatwia sprawy przedsiębiorców

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że sądy w Polsce działają znacznie wolniej niż oczekiwaliby tego przedsiębiorcy.

- Czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy w dużych sądach to nawet 5-6 lat - podał Asłanowicz.

Zaznaczył, że metod wyjścia z tej sytuacji jest kilka. - Jest to np. kwestia organizacji pracy sądu i zapewnienia komfortowych warunków pracy sędziom oraz wsparcia merytorycznego asystentów – tłumaczył.

- Poza tym od kilku lat pozostaje paręset nieobsadzonych etatów sędziowskich. Pracujący sędziowie nie rozdwoją się, co wpływa na opóźnienie wydawania wyroków – dodał.

Asłanowicz zaznaczył, że sprawy budowlane są tak skomplikowane, iż trudno jest jednemu sędziemu ogarnąć cały materiał dowodowy, który może mieć paręset tomów akt.

Gość podkreślił, że mediacja to jest w Polsce przyszłość. - Na razie jest bardzo popularna w krajach angloamerykańskich jak USA, Kanadzie czy Anglii. W Polsce jest popularyzowana przez ustawodawcę od dobrych kilku lat, ale nie osiągnęła jeszcze satysfakcjonującego poziomu - ocenił Asłanowicz.

- Skuteczność mediacji pozostawia wiele do życzenia. Determinacja do zawarcia ugody pojawia się dopiero po paru latach prowadzenia sprawy jak już strony są zmęczone długością trwania sporu – tłumaczył.

Przyznał, że ciągle brakuje zachęt systemowych. - Poza tym nie zawsze widać idealne podejście ze strony mediatora. Czasami mediatorzy nie są w stanie stanąć na wysokości zadania – ocenił.

Asłanowicz zaznaczył, że arbitraż jest alternatywną metodą rozwiązywania sporów i zwiększa swoją popularność.

- Jest wiele korzyści z rozstrzygania sporów w drodze postępowania przed sądem polubownym. Po pierwsze sprawą zajmują się arbitrzy powołani przez strony. Są oni szczególnie kompetentni w materii sporu. Druga zaleta to szybkość trwania postępowania. Przeciętnie spór toczy się ok. roku. Są spory arbitrażowe rozstrzygane w 3-4 miesiące. Skomplikowane sprawy trwają średnio 1-1,5 roku. Porównując to do 5-6 lat, to jest bardzo krótko – tłumaczył.

Przyznał, że z arbitrażu generalnie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. - Najprostszą metodą jest zawarcie zapisu na sąd polubowny w umowie, która przedsiębiorcy między sobą zawierają – mówił.

W Polsce są 2 podstawowe największe stałe sądy polubowne. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Sąd Arbitrażowy przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. - Jest też cały szereg innych sądów branżowych. Jest też wiele zagranicznych sądów polubownych z których polscy przedsiębiorcy korzystają - mówił Asłanowicz.

Bywa, że postępowanie polubowne może być droższe, ale niekoniecznie. - Dużo mówi się o kwestii nowelizacji ustawy o kosztach sądowych. Obecnie maksymalna opłata sądowa za wniesienie pozwu wynosi 100 tys. zł. Ten limit zostanie zniesiony. Jeżeli porównamy zwiększoną wartość opłat sądowych to może się okazać, że opłaty arbitrażowe w większości sądów będą niższe – tłumaczył.

- Kluczowe jest to, czego oczekuje przedsiębiorca. Czy chce szybkiego, sprawnego, fachowego i poufnego postępowania, czy też godzi się na rozstrzyganie sporu przez sąd powszechny – dodał.

Asłanowicz stwierdził, że popularność arbitrażu zmienia się w poszczególnych latach. - Czasami widzimy wzrost albo spadek rzędu 50 proc. rok do roku. Trudno jest jednoznacznie określić przyczyny tego – mówił.

Gość przyznał, że sądy w Polsce działają znacznie wolniej niż oczekiwaliby tego przedsiębiorcy.

- Czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy w dużych sądach to nawet 5-6 lat - podał Asłanowicz.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm
Biznes
Lego mówi kalifornijskiej policji „dość”. Poszło o zdjęcia przestępców
Biznes
Rząd podjął decyzję w sprawie dyplomów MBA z Collegium Humanum