Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

UOKiK ma bat na zmowy cenowe

123RF
Kary nałożone przez polski urzšd antymonopolowy były w 2017 r. aż 36 razy wyższe niż rok wczeœniej. A to dopiero poczštek.

Łšczna wysokoœć grzywien nałożonych przez œwiatowe organy ds. ochrony konkurencji wyniosła w 2017 r. niemal 3,2 mld dol. wobec 6,7 mld dol. rok wczeœniej. Spadły też kary wymierzane przez Komisję Europejskš, choć nadal to ona odpowiada za większoœć globalnej kwoty – wynika z raportu kancelarii Allen & Overy.

Na tym tle zaskakujšco prezentujš się dane dotyczšce Polski. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", Urzšd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ubiegłym roku nałożył kary o łšcznej wartoœci niemal 137 mln zł. Czy to dużo? To zależy, z czym porównujemy. Jeœli z latami poprzednimi, to wzrost jest potężny. W 2016 i 2015 r. były to wartoœci rzędu kilku milionów złotych. Złagodzenia polityki w przyszłoœci nie należy się spodziewać. Wręcz przeciwnie. Prezes UOKiK Marek Niechciał poinformował nas, że urzšd będzie odchodził od działań miękkich w zakresie œcigania tzw. cenowych porozumień wertykalnych.

– Tak samo będzie w przypadku po...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL