Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Co łšczy Polskę i Izrael? Nie tylko handel i turystyka

Adobe Stock
Stosunki gospodarcze Polski i Izraela œwietnie rozwijajš się od lat. Jest mało prawdopodobne, aby obecny konflikt polityczny miał na nie wpływ.

Kwitnie turystyka i to w obydwie strony. Gorzej z inwestycjami w oficjalnych statystykach. Rosnš obroty handlowe. W ubiegłym roku polskie firmy sprzedały na rynku izraelskim towary za ponad 600 mln dol. – wynika z pierwszych, nieoficjalnych danych. Dynamika polskiego eksportu wynosi 10–12 proc. rocznie, dodatnie saldo jest po polskiej stronie. Nasze firmy sprzedajš do Izraela przede wszystkim żywnoœć – cukier, czekoladę, pieczywo, mięso, wody mineralne. Także AGD, artykuły higieny osobistej, kosmetyki (Inglot, Dr Irena Eris), œrodki czystoœci. To chłonny rynek dla naszej motoryzacji. Na ulicach izraelskich miast widać ople, fiaty, dostawczaki Volkswagena i autobusy Solarisa. Sš tam paczkomaty InPostu.

Inwestycje izraelskie w Polsce wg oficjalnych statystyk sięgajš nie więcej niż 200 mln dol. Nieoficjalnie 2–5 mld. Skšd taka rozbieżnoœć? – Bo wiele firm izraelskich inwestowało w Polsce, korzystajšc z funduszy, jakie założyły wczeœniej w krajach trzecich, głównie ...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL