Zielone klocki firmy Lego staną się jeszcze bardziej zielone. Firma ogłosiła, że wszystkie elementy układanek przedstawiające rośliny będą posiadały w składzie plastik wytwarzany z roślin. Chodzi o polietylen otrzymywany z etylenu z trzciny cukrowej – donosi BBC.

Nowe klocki mają znaleźć się w sprzedaży już w tym roku. Jak przekonuje firma, dzieci i rodzice nie powinni poczuć żadnej różnicy, ponieważ polietylen pochodzenia roślinnego ma te same właściwości, co przemysłowy – jest giętki, miękki i woskowaty. Składnik ten został już dokładnie przetestowany pod względem norm jakości i bezpieczeństwa. Nie będzie zresztą na razie wykorzystany w pokaźnej ilości – zastąpi jedyne 1-2 proc. plastiku, z którego produkowane są klocki Lego.

Jest to jednak pierwszy ważny krok, który duńska firma poczyniła, by spełnić swój ambitny cel – zamierza do 2030 r. wytwarzać wszystkie swoje produkty i opakowania z ekologicznych materiałów. W 2015 r. Lego założyło specjalne centrum, które zajmuje się rozwijaniem nowych składników do zabawek, które będą nieszkodliwe dla środowiska. Dotychczas wszystkie klocki Lego były wytwarzane z akrylonitrylo-butadieno-styrenu (ABS), pozyskiwanego z ropy naftowej.