#RZECZoBIZNESIE: Maciej Sadowski: Polska może wyznaczać trendy w innowacjach

Chcemy być gospodarką, która wyznacza trendy i nie boi się inwestować w ryzykowne projekty – mówi Maciej Sadowski, prezes fundacji Startup Hub Poland, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Publikacja: 24.07.2017 12:03

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Sadowski: Polska może wyznaczać trendy w innowacjach

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że samochód elektryczny jest rzeczą absolutnej konieczności.

- Mamy ku temu możliwości techniczne. Na razie wyzwaniem jest cena oraz konkretne parametry - mówił Sadowski.

Tłumaczył, że ludzie nie chcą mieszkać w dużych miastach, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone. - Konsumenci własnymi portfelami zagłosują za tym, żeby elektryka pojawiła się na ulicach szybciej niż później – stwierdził.

- Z pewnością ratusze różnych miast zdecydują się na pozytywną dyskryminację. Będą tworzyły dodatkowe ułatwienia dla elektryki względem pojazdów spalinowych, żeby zachęcić klientów. Kierowcy samochodów elektrycznych będą mieli tańsze miejsca do parkowania czy możliwość wjazdu w większą ilość miejsc – dodał.

Gość zaznaczył, że ma nadzieję, iż będziemy dumnymi mieszkańcami wielkich aglomeracji europejskich, którzy rozwiązali, na wskutek wsparcia innowacyjności i przedsiębiorczości startupowej, ważny problem zanieczyszczenia powietrza.

- Polska ma ambicje dzisiaj, szczególnie Warszawa w której realizujemy program Startup Hub Warsaw, żeby być centrum przedsiębiorczości innowacyjnej, nastawionej na twardą technologię, na całą Europe Środkowo-Wschodnią. Chcemy być gospodarką, która wyznacza trendy i nie boi się inwestować w ryzykowne projekty - tłumaczył Sadowski.

Podkreślił, że Startup Hub Warsaw do piątku ma otwartą rekrutację dla ludzi, którzy chcą przyjeżdżać do Polski. - W towarzystwie mentorów, inwestorów oraz specjalistów od mediów zostaną przygotowani do bycia projektami „made in Warsaw”. Dzięki temu rozsławią nasz kraj – mówił gość.

Dodał, że Warszawa w tym roku funduje bardzo hojne nagrody, łącznie 100 tys. zł.

Sadowski tłumaczył, że istnieje pogląd, iż wystarczy stworzyć sprawiedliwe prawo, a startupy się pojawią.

- Moje wieloletnie studia nad przykładami amerykańskimi, kanadyjskimi czy izraelskimi pokazują, że interwencja państwa na wczesnym etapie jest konieczna – mówił.

Przypomniał, że laureatem zeszłorocznej edycji był Igor Sawczuk z projektem Wandlee.

- Igor wybrał Polskę, bo uważa, że są tu świetne warunki, dobra i bezpieczna jurysdykcja, pieniądze na finansowanie startupów oraz inżynierowie i partnerzy, którzy są w stanie pomóc. Dzisiaj Wandlee jest wyłącznym partnerem Facebooka z Polski do obsługi kodu Messengera. To jest ogromny sukces - ocenił Sadowski.

- Zaangażowanie korporacji jak Facebook, Google, Microsoft czy Orange jest fantastyczne. Bez ich kompetencji nie będziemy mieli informacji, które są w korporacjach. Oni mają podgląd na przyszłość i wiedzą, gdzie wyniki rosną i pod tym względem próbują przyciągać najciekawsze startupy. Chcemy im w tym pomóc, bo każda godzina naszego czasu jest optymalizowana, a technologia trafia na właściwego odbiorcę – dodał.

Gość przyznał, że samochód elektryczny jest rzeczą absolutnej konieczności.

- Mamy ku temu możliwości techniczne. Na razie wyzwaniem jest cena oraz konkretne parametry - mówił Sadowski.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Czasy są niepewne, firmy nadal mało inwestują
Biznes
Szpitale toną w długach, a koszty działania rosną
Biznes
Spółki muszą oszczędnie gospodarować wodą. Coraz większe problemy
Biznes
Spółka Rafała Brzoski idzie na miliard. InPost bliski rekordu
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce