Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Dariusz Futoma: Polacy wybierajš majówkę w kraju

tv.rp.pl
Ludzie chcš mieć wygodnie i blisko, na wyjazd na długi weekend wybierajš więc samochód albo Pendolino i spędzajš długi weekend w kraju – uważa Dariusz Futoma, dyrektor Horwath HTL Polska, firmy doradczej na rynku hotelarskim i turystycznym, goœć programu Pawła Rożyńskiego.

- Firmy turystyczne i hotelarze policzyli zyski z tej okazji już parę miesięcy temu. Nie powinno być zaskoczeń. Ewentualnie może być więcej goœci niż nasi hotelarze mogš zaoferować miejsc – mówi Futoma.

Przyznał, że ceny będš wyższe niż w zeszłym roku. - W jednym hotelu w Krakowie 5 dni kosztuje 25 tysięcy złotych, czyli 6 tysięcy za dobę, ale chętni w ostatecznoœci pewnie się znajdš – przedstawia najdroższš ofertę, jakš ostatnio znalazł.

Futoma wyjaœnia, że turystyka krajowa napędza popyt. Hoteli dobrej klasy cišgle jest mniej, tymczasem ludzi, którzy sš gotowi zapłacić za lepsze warunki coraz więcej.

Według goœcia, większoœć ludzi chce mieć wygodę i bliskoœć, więc wybierajš samochód albo Pendolino i spędzajš długi weekend w kraju. - Częœć zagraniczna i tak pojedzie, a częœć krajowa już sobie wszystko zarezerwowała – ocenia.

Futoma tłumaczy, że w sezonie wakacyjnym w niektórych miejscach można spodziewać się syndromu weneckiego, czyli sytuacji, w której liczba odwiedzajšcych przekracza możliwoœci danej miejscowoœci. - Przykładem będzie wkrótce Karpacz, gdzie jest niecałe pięć tysięcy mieszkańców, a planuje się budowę prawie tysišca pokojów. Oby nie było tak jak z Helem, że będziemy czekać godzinami na wjazd do miasta, żeby póŸniej dwie godziny odpoczšć – stwierdza.

Co do wakacji, to rozmowy z hotelarzami i zrobione już rezerwacje pokazujš, że Polacy będš chcieli spędzić w Polsce. Z nowych kierunków w Europie można zainteresować się Czarnogórš, Gruzjš lub Albaniš – mówił.

Goœć przypomniał, że w ubiegłym roku było w Polsce prawie 17 milionów goœci z zagranicy. Na boomie turystycznym zyskujš wszyscy. - Samorzšdy majš podatki z hoteli, a goœcie majš większy wybór – tłumaczył.

- W Krakowie będš powstawać hotele luksusowe. Warszawa chłonie wszystko w dobrych lokalizacjach, cokolwiek od dwóch do pięciu gwiazdek. W Gdańsku w cišgu najbliższych trzech lat powstanie 1500 pokojów hotelowych – dodaje.

Futoma prognozuje, że ten rok w branży hotelarskiej będzie jeszcze lepszy od poprzedniego. - Wszyscy będš pracować nad cenš œredniorocznš wyższš. Będš wyższe ceny nawet kosztem obłożenia – ocenia.

- Możemy spodziewać się skoku cen, nie wiadomo czy bardzo dużego – dodaje.

Goœć przyznaje, że niezależnie od sezonu, hotele czynne sš cały rok. - Bliżej Niemiec (Kołobrzeg, Œwinoujœcie) hotele sš zapełnione non stop – mówi.

Jego zdaniem w Polsce nie ma wcale za dużo hoteli. Nowe obiekty mogš jeszcze powstawać w Warszawie, w Gdańsku i Krakowie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL