Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biura podróży

Thomas Cook: W wakacje ciesz się rodzinš

Pixabay
Ponad 70 procent rodziców czuje, że spędza ze swoimi dziećmi za mało czasu - wynika z badania Thomasa Cooka. Touroperator przekonuje więc, że wyjazd to najlepszy czas na zacieœnienie więzi z bliskimi

Z przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii badania wynika, że wielu dorosłych postrzega urlop jako okazję do rodzinnej integracji, na którš na co dzień brakuje czasu. 74 procent rodziców czuje, że spędza za mało czasu ze swoimi pociechami, a 72 procent chciałoby móc rozmawiać z nimi więcej o minionym dniu.

W tygodniu rodzice przeznaczajš mniej niż 35 minut na czytanie z dziećmi, niecałe 40 minut na wspólne posiłki i 45 minut na zabawę. Na wakacjach rozkład dnia wyglšda jednak zupełnie inaczej, bo wspólnie spędzony czas na urlopie jest ważniejszy niż remont domu (42 procent odpowiedzi) czy kupno nowego samochodu (20 procent). Okazuje się, że w czasie tygodniowego wyjazdu rodzice czytajš z dziećmi œrednio 2 godziny i 7 minut, razem spędzajš 5 godzin i 21 minut przy posiłkach, bawiš się przez 5 godzin i 6 minut, rozmawiajš o bieżšcych sprawach 4 godziny i 4 minuty, grajš przez 7 godzin 13 minut (w domu 44 minuty tygodniowo), przez około 3 godziny obserwujš, jak mali turyœci nawišzujš przyjaŸnie (w domu przez 22 minuty tygodniowo) i przez 7 godzin 2 minuty odkrywajš wspólnie nowe miejsca (w domu przez 27 minut na tydzień).

– Rodziny coraz częœciej nie spędzajš ze sobš wystarczajšco dużo czasu – mówi dr Sam Wass, psycholog rodzinny współpracujšcy przy programie "Sekretne życie 4- i 5-latków", w którym uczestniczył Thomas Cook. Wass dodaje, że doroœli pracujšc, wolne chwile poœwięcajš na swoje sprawy, często wpatrujšc się w ekrany urzšdzeń mobilnych. Psycholog zwraca uwagę, że większoœć rozmów z dziećmi ogranicza się do wydawania im poleceń. Powinni jednak pamiętać, by uczestniczyć też w aktywnoœciach, którym przewodzš najmłodsi. Na wakacjach tak się właœnie dzieje.

Jak informuje Chris Mottershead, prezes brytyjskiego oddziału Thomasa Cooka, w 2018 roku koncern wdroży projekt, który ma pomóc rodzinom w wakacyjnej integracji. Na razie będzie on prowadzony w jednym hotelu Sunwing Fanabe na Teneryfie, ale jeœli się sprawdzi, zostanie uruchomiony także w innych obiektach należšcych do koncernu. W ramach przedsięwzięcia przygotuje skrzynie z ksišżkami, które rodzice będš mogli czytać ze swoimi dziećmi, a w restauracjach stoły będš nakryte obrusami, których wzory będš zachęcić do rozmów przy wspólnym posiłku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL