Jak przygotować samochód do wyjazdu na wakacje

Wakacje w pełni. Wielu z kierowców wybiera się na nie samochodem. Co warto wiedzieć by bezpiecznie dotrzeć do celu? Przygotowaliśmy poradnik dla wyjeżdżających. Część pierwsza to swoiste abecadło. Jak przygotować auto do drogi?

Aktualizacja: 23.07.2018 12:38 Publikacja: 23.07.2018 11:55

Jak przygotować samochód do wyjazdu na wakacje

Foto: Fotolia.com

Po pierwsze należy sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze - posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku podróży zagranicznej także „Zielonej Karty". Po drugie – należy sprawdzić wcześniej stan techniczny pojazdu (dostosowanie opon do pory roku, wyposażenie pojazdu w apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę). Po trzecie – w trakcie podróży należy pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

Czytaj także: Wakacje 2018: nowe prawa podróżnych

Jak unikać zagrożeń? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych radzi:

• zadbaj o stan techniczny swojego pojazdu. Dokonuj okresowych przeglądów oraz reaguj natychmiast na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu pojazdu - zwłaszcza podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.

• w czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu. Upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica poddawana kontroli sprawności co najmniej raz w roku, apteczka, trójkąt ostrzegawczy); dobrze jeśli masz nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.

• wybieraj drogi główne, a unikaj jeżeli jest to możliwe dróg bocznych, słabo lub w ogóle Ci nie znanych.

• staraj się planować przejazd w godzinach dziennych, tylko wtedy gdy musisz wybieraj się w podróż w godzinach nocnych. W nocy jest zła widoczność, jesteś zmęczony, a przez to podróż jest mniej bezpieczna.

• zaplanuj miejsca, gdzie zatrzymasz się aby odpocząć. Najlepiej zatrzymuj się w miejscach uczęszczanych, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony.

• opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Zawsze włączaj system alarmowy.

• nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika.

• nie zabieraj przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.

• w czasie jazdy zamykaj pojazd od wewnątrz.

• jeżeli zauważysz, że systemy zabezpieczenia pojazdu nie działają prawidłowo udaj się niezwłocznie do serwisu w celu sprawdzenia i ewentualnie naprawienia systemu.

• najbezpieczniejszym miejscem do parkowania pojazdu jest garaż lub parking strzeżony. Jeżeli pojazd parkujesz w innym miejscu - to staraj się by było ono dobrze oświetlone, nie zasłonięte zaroślami lub zabudowaniami.

• jeżeli jadąc samochodem zauważysz coś niepokojącego zatrzymaj się przy radiowozie policyjnym lub udaj się do najbliższej jednostki Policji.

Wierzymy, ze po spełnieniu wyżej wymienionych wymagań podróż będzie bezpieczna. Gdyby jednak okazało się, ze dojdzie do wypadku kierowco pamiętaj: wyjmij kluczyki ze stacyjki, odłącz zasilanie elektryczne (odłączyć klemę od akumulatora), unieruchom pojazd, zabezpiecz go przed zsunięciem, zabezpiecz miejsce zdarzenia oraz osoby udzielające pomocy (włączyć światła awaryjne, w nocy światła mijania, w odpowiedniej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy), oraz wezwij służby ratownicze lub - gdy jest to niemożliwe ze względu na brak telefonu - zatrzymaj inny samochód.

Na tym nie koniec. Udziel pomocy poszkodowanym - dobrze jeśli możesz liczyć także na pomoc innych, jeśli natomiast jest to niemożliwe, nie trać czasu, zacznij działać sam - najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze minuty, ale pomoc im udzielona musi być fachowa, Im dłużej jedziesz bez przerwy, tym wolniejsze są twoje reakcje i zwiększa się ryzyko wypadku. Prowadzenie samochodu to dla organizmu praca, która prowadzi do zmęczenia. Kierowca znajduje się też przez cały czas w tej samej pozycji, co nie jest korzystne dla kręgosłupa i mięśni. Odpowiednie przerwy w podróży są po prostu niezbędne. Dobrą radą jest przerwa co mniej więcej godzinę, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi (a może jeszcze z psem?).

Przerwa to bezpieczne zatrzymanie samochodu (MOPy, parkingi), wyjście z niego i nieco ruchu. Powinna trwać co najmniej 7 minut. Oczywiście może to być połączone z niewielkim posiłkiem. Odradzamy słodycze i tzw. ciężkie jedzenie. Wskazana jest kawa. Twoja koncentracja będzie słabsza pomiędzy godziną 14 a 16.

W tym czasie zaplanuj co najmniej 30-minutową przerwę. Nie rezygnuj z przerw nawet jeśli jesteście już blisko. Po trasie będziecie w dobrej formie. Przecież chodzi nam o to aby urlopu nie rozpocząć od odpoczynku po męczącej podróży.

Więcej artykułów z cyklu "Bezpieczne wakacje z Rzeczpospolitą"

Po pierwsze należy sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze - posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku podróży zagranicznej także „Zielonej Karty". Po drugie – należy sprawdzić wcześniej stan techniczny pojazdu (dostosowanie opon do pory roku, wyposażenie pojazdu w apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę). Po trzecie – w trakcie podróży należy pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

Czytaj także: Wakacje 2018: nowe prawa podróżnych

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami