Berlinale

Berlinale 2017: Nagroda Baumiego dla Kuby Czekaja

Kuba Czekaj
YouTube
Jest pierwsze wyróżnienie dla polskiego twórcy podczas trwającego właśnie festiwalu filmowego w Berlinie. Kuba Czekaj, którego „Królewicz olch” został tu pokazany w sekcji Genaraton 14 Plus, został laureatem Baumi Script Delopment Award za scenariusz filmu fabularnego „Sorry Polsko”.

Baumi Award to międzynarodowa nagroda ustanowiona dla upamiętnienia zmarłego przed trzema laty Karla Baumgartnera - założyciela i wieloletniego szefa jednej z najbardziej znanych niemieckich film produkcyjnych i dystrybucyjnych Pandora Film. Baumgartner współpracował z wieloma świetnymi reżyserami z całego świata, m.in. z Emirem Kusturicą, Kim Ki-dukiem. Był też koproducentem „33 scen z życia” Małgorzaty Szumowskiej.

W konkursie o nagrodę Baumiego mogą wziąć udział twórcy z całego świata. Zwycięstwo oznacza 20 000 euro na dofinansowanie developmentu, a więc dokumentowania i rozwoju projektu..

W tym roku w jury przyznającym to wyróżnienie zasiadali Reinhard Brundig - współzałożyciel Pandora Film, Martina Baumgartner reprezentująca rodzinę patrona, Petra Muller z Film und Medienstiftung NRW. Gościem specjalnym w jury tej edycji był Aki Kaurismäki, najbardziej znany fiński scenarzysta, reżyser i producent, którego ostatni film „Po drugiej stronie nadziei” walczy w tym roku o Złotego Niedźwiedzia.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL