Szybko rośnie popularność faktoringu w przedsiębiorstwach

aktualizacja: 17.07.2017, 20:42

Polski Związek Faktorów ma za sobą udane półrocze. Obroty zrzeszonych firm wyniosły 83,6 mld zł.

REDAKCJA POLECA
10.09.2017
Faktoring z zadyszką
01.08.2017
Bank dla przedsiębiorcy to już nie tylko kredyt
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

W porównaniu z I półroczem poprzedniego roku zanotowano 13,6-proc. wzrost. „Faktoring zyskuje uznanie polskich przedsiębiorców, o czym świadczy utrzymujący się dwucyfrowy wzrost rynku. Już ponad 8,1 tys. podmiotów gospodarczych w Polsce korzysta z tych usług. To o 12,5 proc. więcej niż rok temu" – czytamy w komunikacie PZF.

Firmy faktoringowe sfinansowały w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku blisko 4 miliony faktur, średnia wartość jednej sięgała 21,5 tys. zł. Firmy należące do PZF w I półroczu 2017 r. prowadziły obsługę zobowiązań pochodzących od blisko 174,4 tys. dłużników. Na każdego z nich przypadało średnio około 480 tys. zł należności. Usługi faktoringowe cieszą się największym zainteresowaniem w branżach spożywczej, chemicznej i metalowej.

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po faktoring jako rozwiązanie umożliwiające ekspansję. – Uzyskanie finansowania bieżącej działalności w sytuacji, gdy kontrahenci oczekują coraz dłuższych terminów na zapłacenie faktur, ma dla krajowych producentów i usługodawców wartość podwójną. Oprócz zamiany należności na gotówkę otrzymują też narzędzie niwelujące ryzyko niewypłacalności swoich kontrahentów – tłumaczy Dariusz Steć z PZF.

Zdaniem Piotra Gąsiorowskiego, prezesa eFaktor, jest prawdopodobne, że najszybciej będą rozwijać się mali faktorzy pozabankowi. – Ich oferta jest dostępna dla najszerszej grupy odbiorców, a różnice w kosztach finansowania nie będą odgrywać decydującej roli – twierdzi. Gąsiorowski tłumaczy, że faktorzy związani z bankami stawiają zazwyczaj wyższe wymagania, raczej nie wykupują też pojedynczych wierzytelności, wolą pakiety faktur, oraz oczekują większej liczby kontrahentów zgłaszanych do faktoringu. Gąsiorowski twierdzi, że konsolidacja branży faktoringu wokół największych graczy to jeszcze dosyć odległa perspektywa.

Najwyższe obroty, sięgające po I półroczu 12,59 mld zł, zanotował ING CF, przed BZ WBK Faktor z obrotami 11,09 mld zł oraz Raiffeisen Polbank z wynikiem 8,54 mld zł.

Polski Związek Faktorów jest krajową federacją firm świadczących usługi faktoringu. Powstał w 2001 r. W ostatnich sześciu latach obroty firm zrzeszonych w PZF rosły między 17 a 22 proc. rocznie.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE