Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

#RZECZoBIZNESIE: Artur Kulesza: Bankom trudno wrócić do zysków sprzed lat

tv.rp.pl
Co druga zarobiona przez banki złotówka jest odprowadzana na potrzeby społeczne – mówi Artur Kulesza, Dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich, Bank Millennium, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Banki muszš płacić coraz większe daniny na rzecz państwa, majš najróżniejsze ograniczenia regulacyjne, a prosperujš znakomicie.

- Sektor bankowy jest największym płatnikiem podatku dochodowego CIT, ponad 4 mld zł rocznie. Istniejšcy od 2 lat podatek bankowy to kolejne 4 mld zł. 2 mld zł idzie na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. VATu płacimy kolejne 2 mld zł (działalnoœć bankowa jest zwolniona z VAT, ale płacšc dostawcom nie możemy go odliczyć) - wyliczał Kulesza.

- Wykonujemy też szereg działań nie zwišzanych z podstawowš działalnoœciš, ale wspomagajšcš administrację rzšdowš. Dobrym przykładem jest dostęp do różnych usług e-administracji. W bankach można założyć profil zaufany. To wszystko kosztuje, bo musimy zorganizować rozwišzania IT wspomagajšce ten dostęp – mówił.

Goœć dodał, że ostatnio banki sš zaangażowane we wspomaganie programu administracji rzšdowej. - Chodzi o JPK czy podzielonš płatnoœć, która ma wejœć od kwietnia – stwierdził.

Kulesza podkreœlił, że jak podsumujemy wszystkie te rzeczy, to wychodzi kilkanaœcie miliardów złotych.

- Bank Millennium w zeszłym roku zapłacił 600 mln zł obcišżajšcego wynik podatku. Natomiast zysk za 2017 r. wyniósł 680 mln zł. Co druga zarobiona złotówka jest odprowadzana na potrzeby społeczne – zaznaczył.

W przypadku całego sektora wyglšda to podobnie. - Przez wprowadzenie nowego podatku bankowego, czy zwiększenie opłat na BFG, cišgle niepobity jest rekord wyniku sektora z 2014 r., kiedy banki zarobiły prawie 16 mld zł. W zeszłym roku zarobiły niecałe 14 mld zł – podał Kulesza.

- Trudno wrócić nam do tamtej dochodowoœci, szczególnie w relacji do kapitałów, które rosnš. Od 2014 r. kapitały zwiększyły się co najmniej o 30 proc., ze 150 do 200 mld zł – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL