Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Najpiękniejsze banknoty świata 2017 roku. Wygrał ten ze Szwajcarii

Bloomberg
International Bank Note Society po raz kolejny wybrało najpiękniejszy banknot œwiata. Zwycięzcš okazał się szwajcarski banknot o nominale 10 franków. W konkursie startowały 22 banknoty wprowadzone do obiegu w ubiegłym roku.

To już kolejne zwycięstwo Szwajcarskiego Banku Narodowego, w dodatku drugie z rzędu. W ubiegłorocznym konkursie (dotyczył banknotów wyemitowanych w 2016 r.) zwyciężył również szwajcarski banknot, ale o nominale 50 franków.

W œcisłym finale 10 franków szwajcarskich pokonało banknot wyemitowany przez Royal Bank of Scotland (10 funtów), banknot kanadyjski (10 kanadyjskich dolarów), banknot Fidżi (7 dolarów Fidżi) oraz banknot norweski (100 koron norweskich) i ten pochodzšcy z Dżibuti (40 franków dżibutyjskich).

Kandydatów nominowali, a potem wyłaniali zwycięzców członkowie stowarzyszenia IBNS. Banknoty startujšce w konkursie muszš wejœć do obiegu w roku, za który przyznawana jest nagroda. Muszš posiadać wysokš wartoœć artystycznš oraz wyróżniać się innowacyjnymi zabezpieczeniami. Powinny też być w powszechnym użyciu w danym kraju.

International Bank Note Society to edukacyjna organizacja non profit. Działa od 1961 roku. Propaguje wiedzę na temat banknotów, ich badanie i kolekcjonowanie.

Na zdjęciach prezentujemy wszystkie tegoroczne kandydatury - 22 banknoty bioršce udział w konkursie. Czy decyzja stowarzyszenia była słuszna i szwajcarski banknot jest wœród nich najpiękniejszy?

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL